Günümüzde artık banka hesaplarının çok daha aktif olarak kullanılmaya başlanması ile beraber banka hesabı açtırmak isteyen kişilerin de sayıları her geçen gün artıyor. Ancak bankaların hesaplardan belirli dönemlerde hesap işletim ücreti kesmesi nedeni ile kullanılmayan hesapların da takip edilerek kapatılması gerekmektedir. Peki, banka hesabı nasıl açılır, nasıl kapatılır?

Banka hesabı açtırmak için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmakla beraber hesap açtırmak istediğiniz bankada daha önce hiç hesabınız bulunmuyorsa bu durumda banka şubesini ziyaret ederek kimlik belgeniz ile hesap açtırabilirsiniz. Banka hesabı açmak için sahip olmanız gereken tek şey kimliğinizdir. Hesap açıldıktan sonra banka yetkilisi size hesap defterinizi verecek, bankamatik kartı başvurusu için de sözlü beyanınızı alarak hesap tanımlanırken kart başvurusunu da beraberinde otomatik olarak yapacaktır.

Daha önce hesabınız olan bir bankada yeni bir hesap açtırmak istiyorsanız ve internet şube müşterisi iseniz bu durumda internetten hesap açma işlemini kendinizde yapabilir, internetten yatırım hesabı açma yada altın hesabı açma gibi işlemleri hesaplar bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Yine enpara ve cepteTEB gibi bankaların sunduğu hizmetler ile artık şubesiz bankacılık hizmetlerinden yararlanarak bu bankalarda hesap açtırmak için online başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurunuzun ardından banka müşteri temsilcisini sizin belirlediğiniz adres ve saatte yollayarak bankacılık sözleşmesi imzalayarak hesabınızı açacaktır. Hesap kapatma işlemleri ise banka şubelerini kimlik ile ziyaret etmeniz halinde yapılmaktadır.