Günümüzde mali işlemlerin bir çoğunun bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi pek çok kişinin artık bankacılık hizmetlerini kullanmalarını zorunlu hale getirmektedir. Örneğin maaş ödemelerinin bankadan yapılmasının zorunlu olması pek çok kişinin banka hesabı açtırmasına neden olurken bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması aynı zamanda bankaların arasındaki rekabetin de artmasını tetiklemektedir. Peki, banka hesabı nasıl açılır?

Bankada ilk kez hesap açtırmak isteyen kişilerin hesap açtırmak istedikleri banka şubesini kimlikler ile ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. Bu ziyaretiniz esnasında bankanın görevli müşteri temsilcisi gerekli hesap açma işlemlerinizi tamamlayacak ve hesabınızı açtıktan sonra size hesap cüzdanınız ile hesap numarası bilgilerinizi verecektir.

Yine hesap açma işlemi esnasında banka görevlisi size bankamatik kartı talep edip etmediğinizi soracak olup bu kartı almanız durumunda banka şubesinde sıra beklemeden pek çok işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. İnternetten hesap açmak isteyen kişilerin ise enpara.com ve cepteTEB gibi şubesiz bankacılık hizmetlerinden yararlanmaları ya da internet şubesi müşterisi olmaları gerekir. İnternet şubesinde yer alan hesaplar bölümünden yatırım hesabı açmak, vadeli hesap açtırmak gibi farklı taleplerinizi kendinizin yerine getirmesi mümkündür.