Bankadan para gönderme yöntemleri arasında bulunanlardan biride havale gönderme yöntemidir. Aynı bankada yer alan farklı hesaplara yapılan para transferlerine havale adı verilmektedir. Peki, banka havalesi nasıl yapılır? Banka havalesi yapılmasında kullanılan farklı pek çok yöntem bulunmakta olup ödenecek olan havale ücreti içinde belirleyici olmaktadır.

İnternetten Havale Nasıl Yapılır?

Banka havalesi yapmak isteyen kişilerin en sık kullandıkları yöntemlerin başında internetten para gönderme yöntemidir. Bu yöntemin tercih edilmesinin en önemli nedeni çoğu bankada internetten havale yapmak isteyen kişilerden ücret talep edilmemesi ya da son derece düşük bir tutar alınmasıdır. Yani ücretsiz havale yapmak isteyen kişilere hitap etmesidir. İnternetten para göndermek isteyen kişilerin internet şubesi üzerinden hesaplarına giriş yapmaları ve ardından para transferleri bölümüne giriş yaparak para gönderilecek hesap sahibinin IBAN numarası ya da şube kodu ve hesap numarası bilgilerini girerek havale tutarını da yazarak onay vermektir.

ATM Den Havale Nasıl Yapılır?

Ücretsiz havale yapmak ya da daha az tutarlar ödeyerek para göndermek isteyen kişilere yönelik olarak uygulanabilecek yöntemlerinden biride ATM den para gönderme yöntemidir. Yine ATM den para gönderme ücreti olarak bankalara göre değişen oranlarda ücret talep edilmektedir. Bu tutar ise şubeden havale ücreti kadar yüksek değildir.

Bankadan Havale Ücreti 

Bankaların şubeden havale ücreti çok daha yüksektir. Özellikle de hesaptan havale yapmak yerine kasadan havale yapmak isteyen kişilerin ödedikleri ücret çok daha yüksektir. İş Bankası hesaptan isme havale için en az 40 lira ücret talep ederken hesaptan düzenli havale talimatı veren kişilere ödenen ücret sadece 3 liradır. Bu nedenle düzenli havale yapmak isteyen kişilerin daha az havale masrafı ödemek için ya düzenli ödeme havale talimatı vermeleri ya da internet şubesi kullanarak bu şubeden havale yapmalarıdır.