Banka haricinde kredi veren yerleri bulmak zor olabilir. Eğer bankalardan kredi alamıyorsanız ve fakat krediye ihtiyacınız varsa kredi veren başka bir kurum bulmak oldukça zordur. Ancak yine de banka dışında size konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi veren yerler bulabilirsiniz. Banka haricinde kredi veren yerler hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Bankalardan kredi almak bazen mümkün olmayabilir. Kredi notunuz düşükse ya da kara listeye girdiyseniz bankalar size kredi vermeyeceklerdir. Ayrıca maaşınız düşükse bankalar size istediğiniz tutarda kredi vermezler. Ancak düşük tutarlarda kredi çekebilirsiniz. Bu yüzden bankaların dışında başka yerlerden kredi bulmaya çalışırsınız. Bankaların haricinde kredi veren yerler bulmanız mümkündür. Ancak bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü sizi aldatacak ve paranızı almaya çalışacak kişilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle tefeciler, paraya ihtiyacı olan kişileri tuzağa düşürmeye çalışmaktadırlar. Bu yüzden tefecilerden kesinlikle para almamanız gerekir. Çünkü tefecilik zaten bir suçtur ve ayrıca bu kişiler verdikleri borç paranın üstüne akıl almaz faiz oranları yansıtmaktadırlar. Yazımızın devamında bankaların haricinde kredi bulabileceğiniz yerleri sıralayacağız.

Bankaların haricinde konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi veren yerler mevcuttur. Meselâ, inşaat şirketleri uzun vadeli ve düşük faizli konut kredisi vermektedirler. Ancak bu inşaat şirketleri küçük şehirlerde bulunmayabilir. Yani sadece büyük şehirlerde bu şirketler bulunabilir. Bu yüzden bu konuda kısa bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bu şekilde konut kredisi almak istediğinizde düşük tutarda bir peşinat ödemeniz gerekebilir. Üstelik inşaat şirketlerinden kredi aldığınızda imzalayacağınız sözleşmede sizi mağdur durumda bırakacak maddelerin olup olmadığını anlamak için sözleşmeyi dikkatlice okumanız gerekmektedir. Hatta bu maddeleri bir avukata okutmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra  bazı kurumlar senetle ve faizsiz konut kredisi verebilmektedir. Bu kurumların bulunduğunuz şehirde faaliyet gösterip göstermediğini araştırabilirsiniz. Taşıt kredisine ihtiyacınız varsa bu durumda galericilere başvurabilirsiniz. Galericiler küçük şehirlerde dahi taşıt almak isteyip de kredi alamayan kişilere senetle taşıt verebilmektedir. Bu şekilde senetle taşıt aldığınızda bir masraf ödemeniz ve hayat sigortası yaptırmanız da söz konusu değildir. Bildiğiniz gibi bankalardan taşıt kredisi aldığınızda bankalar taşıtınıza ipotek koymaktadır. Bu yüzden hem hayat sigortası hem de kasko yaptırmak zorunda kalırsınız. Ayrıca bankalardan konut kredisi aldığınızda da aynı sorunu yaşarsınız. Banka evinize ipotek koyduğu için hem deprem sigortası hem de buna benzer sigortalar yaptırmak zorunda kalırsınız. Dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti ödersiniz. Bunların yanı sıra ekspertiz ücreti de sizden alınır. Aslına bakarsanız bazı kişiler bu gibi masraflardan kaçındıkları için bankalardan kredi almayı tercih etmezler. Bunun yerine yazımızda sıraladığımız senetle alım yöntemlerini tercih ederler. Böylece dosya masrafından, ek ücretlerden ve hayat sigortası yaptırmaktan kurtulduklarını düşünürler. Siz de bankalardan kredi almak yerine bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç kredisine gereksinim duyduğunuzda kuyumcular senetle kredi vermektedirler. Tanıdığınız bir kuyumcu varsa ihtiyaç kredisi alır gibi senetle borç para alabilirsiniz.