Bankalardan kırmızı kalem yiyen ya da kara listeye girenler ne yazık ki bir daha bankalardan kredi kullanamamaktadır. Bu nedenle bankalar bana kredi vermiyor diyen kişiler çareyi alternatif kanallar aramakta bulmaktadır. Peki, banka harici kredi verenler var mı?

Öncelikle bankanın dışında kalan tüm yolların sonuç olarak tefecilere çıktığı bilinmelidir. Tefeciden para almak ise bu kişilerin borca aldıkları teminatları hangi yönde kullanacağı bilinmediği için son derece risklidir. Yine borcu ödeyememeniz durumunda karşılaşacağınız sonucun ne olacağı da belirsizdir. Bankaya borcumu ödeyemiyorum diyen kişileri banka avukata vererek yasal işlemleri başlatırken banka harici kredi veren firmalar tarafından uygulanacak olan çözüm yolu ise belirsizdir.

Bu nedenle kişi çok mecbur kalmadıkça yani başka bir çıkış yolu bulamıyorsa ancak banka harici kredi çekme yöntemine yönelmelidir. Bu yöntem ile kişi içerisinde bulunduğu dar boğazı aşacak bir çözüm yolu bulsa da borcu düzenli olarak ödemesi çok önemlidir. Yine borca karşılık senet düzenlendiyse senet her ödemede mutlaka düzenli olarak alınmalı, senet almadan ödeme kesinlikle yapılmamalı ve borcun tamamı ödendiğinde mutlaka borcu yoktur yazısı istenmelidir.