Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilere bankalar günümüzde çok daha kolay bir şekilde kredi onayı vermektedir. Burada banka için önemli olan kredi başvuru formu dolduran kişinin krediyi geri ödeme gücüne sahip olmasıdır. Bu güce sahip olmayan kişilerin kredi çekmeleri kesinlikle mümkün değildir. Peki, banka hangi nedenlerle kredi başvurusunu reddedebilir?

Düşük Kredi Notu Ortalaması / Kredi Sicilinin Bozuk Olması 

Bankaların kredi red nedenleri arasında en sık rastlanılanı düşük kredi notu ortalamasıdır. Burada kredi kullanmak istiyorum diyen kişileri en çok yanıltan konu her bankanın farklı kredi not sistemi uygulaması ve bazı bankaların düşük kredi notuna kredi red kararı verirken düşük kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmasıdır. Yine kişinin bozuk kredi sicili geçmişi bulunması durumunda mutlaka en kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmalarıdır. Zor kredi veren bankalar tercih edilirse kredi reddi ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Bir başka sık rastalınan kredi red nedenlerinden biride kişinin maaşını aşan bir kredi tutarı için kredi talebinde bulunmasıdır. Bu gibi durumlarda kişinin yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Bu tip sorunlara karşı kişinin alabileceği en iyi önlem maaşının yarısını aşmayan bir kredi limiti belirleyerek bunun için kredi başvuru formu doldurmasıdır. Örneğin aylık maaşı 2 bin lira olan bir kişi (bu maaşın belgelenebiir olması şartı bulunmaktadır) en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için başvuruda bulunmalıdır.