Tüketiciler çeşitli nedenlerden dolayı bankalara kredi talebinde bulunduklarında bankaların talepte bulunan kişiler hakkında bakacakları ilk şey kişilerin düzenli bir gelirleri olup olmadığıdır.

Daha sonraki süreçte ise Findeks tarafından ilgili kişiler için verilen kredi notlarına bakarlar. Kredi notları düşük olan tüketicilerin kredi notlarını yükseltmeden kredi almaları mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kredi notları düşük olan kişilerin belirli önlemler alarak kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir.

Bazı tüketicilerinde kredi notları yüksek olmasına rağmen çalışmamaları buna bağlı olarak bir gelirlerinin olmaması durumunda sigorta sicillerine ve üzerlerinde herhangi bir gayrimenkul olup olmadığına bakılmaktadır. Tüketicilerin çektikleri krediler ile ilgili ödemeleri olmadığında bankalar tarafından ilk müdahale kredi kartları ile maaşlarına olmaktadır.

Emeklilerin Emekli Maaşlarına Banka Tarafından El Konulabilir mi?
Bankalar kredi kartları ya da kredi borçlarını ödemedikleri için hiçbir surette emeklilerin emekli maaşlarına el koyamazlar. Eğer ki herhangi bir nedenle emekli maaşlarına banka tarafından el konulursa o anlaşmalı banka emekli tarafından değiştirilmelidir. Banka ile emekli maaşı anlamında anlaşma sağlanırken haciz uygulaması istenmediği konusunda anlaşılmalıdır. Ancak durum emekliler haricindeki kişiler için böyle değildir. Bu kişiler kredi kullandıklarında belli bir süre ödeme yapmadıklarında banka tarafından maaşlarına yasal yollar ile el konulabilmektedir.

Aynı zamanda kredi kullanılan banka kişilerin diğer bankalardaki hesaplarına haciz koyduramaz. Kanunen haciz işlemleri yapılması durumunda maaşın 1/4 oranına haciz konulabilir. Diğer kısım içi kişinin hesabına yatar. Diğer kısma kesinlikle haciz konamaz. Ancak kişinin birden fazla icra dosyası varken biri bitmeden diğer icra dosyasına işlem başlatılamaz.

Ancak kişi icra müdürlüğüne bu konuda talepte bulunursa diğer icra dosyaları için maaşından kesilmesi işlemini başlatabilir. Ancak kişinin izni olmadan bir icra dosyası bitmeden diğer icra dosyasına başlanılması kanunen yasaktır