Bankalar bu zaman kadar krediler için dosya masrafı adı altında bir takım ödemeler talep ediyorlardı. Fakat Yargıtay, daha sonraları bu masrafları haksız bularak, kişilere dosya masrafı iadesi şansını verdi. Birçok vatandaş son yıllarda, bankalara dosya masrafı iadesi alabilmek için başvuru yaptı.

Bazı bankalar dosya masraf iadesini direkt olarak kabul ederken, bazı bankalar ise Tüketici Mahkemeleri’nden gelecek olan karara göre hareket etmeyi seçtiler. Talep çok olduğundan dolayı, önceleri bir kaç günde tamamlanan işler, şimdilerde birkaç ayı buluyor.

Dosya Masrafının İçeriği Nedir?
Dosya masrafı, bankanız kâr payı ve faiz dışında sizden kendi çıkarları doğrultusunda aldığı masraf ve komisyonlar olarak kabul edilir. Fakat sigortalar ve ipotek ücretleri bu dosya masrafının içine dâhil edilemiyor. Yasal olarak dosya masrafı, 2014 yılı Ekim ayı itibariyle kredi üzerinden en fazla binde %5 oranında alınabilmektedir.

Dosya Masrafı Sorgulama Nasıl Yapılır?
Dosya masrafı sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Öncelikle e-devlet’e TC kimlik numaranız ve şifrenizle kolayca giriş yaparak dosya masrafını sorgulayabilirsiniz. Sistemde tüketici işlemleri için oluşturulmuş özel uygulamadan dosya masraf sorgu işlemi yapılabilir.

Banka Dosya Masrafı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka Dosya Masrafı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birden fazla dosya masraf iadesi yapmışsanız, banka adına göre masraf iadesinin durumunu kontrol edebilirsiniz. Dosya masraf iadesi için ‘’işlem alındı’’ ibaresi görüyorsanız bu dosyanızın heyet tarafından incelemeye alındığını göstermektedir. Tüketicilerin 90 günde sonuçlanan talepleri, yaşanan yoğunluk nedeniyle 6 aya kadar uzamaktadır.

Yasal olarak alınabilecek dosya masrafı tutarı 100.000 TL’lik bir kredi için hesaplandığında 500 TL’yi geçmemektedir. Daha ayrıntılı hesap yapmak için bankalara veya bankaların internet sitelerine başvurabilirsiniz. Bazı durumlar da, iade durumunuzu sorgulama yapmaya gerek kalmadan para hesabınıza yapmaktadır.Dosya masrafı iadesi için yaptığınız başvuruları internetten sorgulayabilir veya şahsi başvuru yaparak sorgulayabilirsiniz