Düşük kredi notu ortalaması ya da kara liste gibi farklı nedenlerle bankalardan kredi kullanamayan kişilerin bir çoğu banka dışında kredi veren kurumlar üzerinden kredi kullanmak istemektedir. Ancak bu noktada çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü son çare olarak tefeciden para almak gibi büyük bir yanlışın içinde düşülmesi çok daha ciddi sorunların yaşanmasına neden olacaktır.

Tefeciden Para 

Para faizi karşılığında borç para veren herkes yasalar karşısında tefeci olarak kabul edilmektedir. Yasal olarak tefecilik yapmak hapis cezası olan bir suçken tefeciden para almak ise suç olarak kabul edilmez. Yani tefeciden para alan kişinin bu nedenle herhangi bir yasal ceza ile karşı karşıya kalması söz konusu değildir.

Senetle Para Ankara

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere senetle para verenler konusunda son derece yaygın bir uygulama bulunmaktadır. Senetle para veren kuyumcular bu konuda borç para alabileceğiniz en güvenilir kişiler olarak görülmektedir. Ancak açık senede imza atmak ya da borç tutarı boş bırakılan senetlere asla imza atmamanız gerekir. Aksi durumda sonra üzeri çok daha büyük borç tutarları ile dolu olan senetleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.