Banka dışı para bulmak kolay değildir. Ancak krediye ihtiyacınız varsa ve sıkıntı yaşamadan borç para bulmak istiyorsanız belli başlı bazı seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Banka dışı para bulabilmek için nerelere başvurabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Bankalardan kredi almak her zaman kolay olmayabilir. Kredi notunuz düşük olabilir. Can sıkıcı olaylar yüzünden kara listeye girmiş olabilirsiniz. Bildiğiniz gibi borcunuzu ödeseniz bile kara listeden çıkmak için beş yıl beklemeniz gerekir. Bu süre içinde krediye ihtiyacınız olabilir. Size kefil olacak birini bulamazsanız ve ipotek ettirebileceğiniz bir varlığınız yoksa ayrıca kira geliri gibi ek geliriniz de yoksa bu durumda banka dışında bir yerden para bulmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda aslına bakarsanız pek seçeneğiniz yoktur. Ancak senet yoluyla borç para veren bazı kurumlar vardır. Yazımızın devamında banka dışında para bulabileceğiniz ve senetle borç alabileceğiniz kurumları bulabilirsiniz.

Banka dışında para bulabileceğiniz kurumları sıralamadan önce ne kadar zor durumda kalsanız da tefecilerden borç almamanız gerektiğini belirtelim. Bu konuda bilgi almak için Tefeci Nedir? Tefeciliğin Cezası Var Mı? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Yazımızın devamında konut kredisi veren kurumları, taşıt kredisi veren kurumları ve ihtiyaç kredisi veren kurumları sıralayacağız.

Konut kredisi almak istediğinizde ve fakat bankalardan kredi alamadığınız durumlarda inşaat firmalarından ya da Eminevim adlı kurumdan konut kredisi almanız mümkündür. Ancak bu kurumlardan borç alırken çok dikkatli olmanız gerekir. Özellikle büyük şehirlerde bulunan inşaat firmaları konut kredisi vermektedirler. Üstelik bu kredileri uzun vadeli olarak ve düşük faizlerle ödemeniz mümkündür. Ancak elbette düşük tutarda bir peşinat vermeniz gerekmektedir. Ekspertiz ücreti ya da kredi tahsis ücreti yoktur. Bu yolla konut sahibi olmanız mümkündür. Ancak dediğimiz gibi mağdur olmamanız için sözleşmeyi imzalamadan önce sözleşmede bulunan maddeleri bir avukata okutmanız gerekir. Eminevim adlı kurumun adını büyük olasılıkla duymuşsunuzdur. Bu kurum faizsiz olarak konut kredisi vermektedir. Kurumun uyguladığı bir sistem mevcuttur. Bu kuruma konut kredisi almak için başvurmanız mümkündür.

Taşıt kredisi almak istiyorsanız fakat bankalardan kredi alamıyorsanız senet ile araba veren galeriler bir seçenek olabilir. Pek çok galeri senetle araba satışı yapmaktadır. Bu şekilde taşıt aldığınızda masraf ödemezsiniz ve hayat sigortası yaptırmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca Eminotomotiv gibi bazı kurumlar aynı şekilde faizsiz ve senetli şekilde taşıt kredisi vermektedir. Ancak sözleşme imzalamadan önce dediğimiz gibi maddeleri iyi okumanız gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi almaya gereksinim duyduğunuzda nakit para bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda bankalardan kredi alamazsanız ve hiçbir şekilde nakit para çekebileceğiniz bir yer kalmazsa para bulmak için kuyumcunuza danışabilirsiniz. Kuyumcular senetle borç para verebilmektedirler. Ancak yabancı kişilere değil sadece tanıdıklarına ve güvendikleri kişilere borç para vermektedirler. Eğer tanıdığınız bir kuyumcu yoksa bu durumda bir kefil bulmanız gerekebilir.