Gelişen olanaklar sonucunda, hayatın her alanında geçerli olan kolaylıklar ortaya çıkmıştır. Bu kolaylıklardan bir tanesi olan banka çekleri de, ticari hayat içerisinde insanların para aktarımında kullanılır. Doğal olarak da ticaret araçları olarak ifade edilebilirler. Banka çeklerinin kullanılması ve alınması önemli bir ticari olay olduğu için; banka çeki nedir? Nasıl kullanılmalıdır, çekler nerede geçerli olur, sorularına da yanıt alınması gerekir.

Banka Çeki Nasıl Kullanılmalıdır?

Banka çekinin kullanılması, işin içerisinde alan ve veren tarafın olması dolayısıyla hukuki bir olaydır. Hukuki olaylara verilmesi gereken önemden dolayı, banka çeklerinin nasıl kullanılacağı bilinmeden çek kabulü olamaz.

Banka çekinin kullanılması için ilk önce bir ticaretin gerçekleşmesi ve bu ticaretin hukuka aykırı olmayan temeller üzerinde olması gerekir. Daha sonra, para borcu olan tarafın; banka hesabında bulunan mal varlığından dolayı verilen çek defterine, para borcu kadar tutarı yazması gerekir. Bu tutarın altında ise, çeki veren kişinin imzası olmalıdır. Çeki kullanacak olan kişi, hazır haldeki çeki alarak bankadan bozdurulmasını talep etmelidir.

Banka Çeki Nerelerde Kullanılabilir?

Banka çekleri içerisinde yer alan tutarlar, genel olarak gündelik harcamalar için kullanılacak oranda meblağlar değildir. Ayrıca, kullanılması planlanan çek üzerindeki tüm paranın aynı anda bozdurulması veya kullanılması gerekir. Çekler üzerinde herhangi bir taksitli harcama yapılabilmesi mümkün değildir.

Tüm bu etkenler de değerlendirmeye tabi tutulduğu zaman çeklerin; bankalarda bozdurularak her alanda kullanılabileceği veya çek olarak doğrudan bir borca ve alacağa rehin olarak verilebileceği bilinmelidir.

Banka Çeki Nasıl Geçerli Olur?

Ticari hayat içerisinde yaşanan dolandırma durumlarından dolayı, her banka çekinin geçerli olduğunu söylemek yanlıştır. Özellikle, bir ucu hukuka dayanan çek gibi araçlarda; çekin geçerli olması, baskı altında doldurulmadığından emin olunması ve doğru insanlar tarafından kullanılmasını sağlayan bazı belirteçler vardır. Bu unsurlar tam kurulamadığı zaman ise çekler geçerli olamaz.

Bu bağlamda, çeklerin geçerli olması için:

  • Banka tarafından verilen çek defterinin banka sahibi tarafından doldurulması gerekir.
  • Çek yazılan tutarın hem sayı olarak, hem de yazı olarak yazılması ve daha sonradan doldurulmaması için baş-son kısımlarının işaretle kapatılmış olması gerekir.
  • Çek yazan kişinin hizmet aldığı bankaya kaydetmiş olduğu bir imza veya parmak izi olmalıdır. Bu unsurların farklı olması halinde çek geçersiz olacaktır.
  • Hazırlanan çekin banka tarafından da onaylanması gerekir.

Bu unsurların eksik olmadan kurulması halinde banka çeki geçerli olacaktır.