Banka Borcundan Gelen İcra Durdurulabilir Mi?

Bankalara borcu bulunan ve bu borcu ödemeyen kişilerin bu durumun sonucunda karşılaşacakları pek çok yasal yaptırım bulunmaktadır. Bunlardan biride banka borcundan dolayı haciz gelmesidir. Peki, banka borcundan gelen icra durdurulabilir mi?

Banka Borcu İcra Takibi

Günümüzde artık bankalar alacaklarının tahsilatı için daha farklı yöntemler denemekle beraber alacağın tahsili için bankanın alacaklının ikametgah ve iş adreslerine icra gönderme hakkı bulunmaktadır. Ancak banka genelde icra göndermek yerine maaşa haciz konulmasını tercih etmektedir. Bu nedenle maaşlı çalışan ve maaşı banka yolu ile yatırılan kişilerin bankalara borcum var demesi durumunda maaşa haciz konması şeklinde borçlarının tahsilatına gidilmektedir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kesinlikle banka alacağını hiçbir şekilde tahsil edemiyorsa son çare olarak eve haciz gönderme yöntemini tercih etmektedir. Bankanın buradaki amacı aslında müşterisinin üzerinde psikolojik bir baskı oluşturarak alacağın tahsilatını sağlayabilmektedir. Aynı şekilde kredi kartı borcuna haciz uygulamaları da mevcuttur.

Borçtan dolayı eve haciz kalktı şeklinde yayımlanan haberler ise akıl karıştırıcı olup kesinlikle eve haciz uygulamaları devam etmektedir. Sınırlandırılan konu borçtan dolayı eve haciz gönderilmesi değil evden alınabilecek eşyaların listesidir. Zaten eve haciz yollayan bankalar tarafından da amaç kişinin toplum baskısı nedeni ile hacizden kurtulmak isteğidir.

Hacizden Nasıl Kurtulurum, Haczi Durdurmak İçin Neler Yapabilirim?

Hacizi durdurmak için yapabileceğiniz ilk şey hacze konu olan borçtan kurtulmaktır. Mümkünse borcu kapatmanız durumunda yasal işlemler durdurulacaktır. Yine hacizi durdurma davası açmakta tercih edebileceğiniz bir diğer yöntemdir ancak bunun için geçerli yasal sebepler sunmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.