Bankalardan kredili ürünleri kullanan kişilerin bu ürünlerin ödemelerini mutlaka büyük bir düzen içinde yapmaları gerekmektedir. Aksi durumda banka alacağının tahsili için yasal yolları devreye koyar. Peki, banka borcundan eve icra / haciz gelir gelir mi? 

Kredi Borcundan Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin borçlarını 3 ay üst üste ödememesi durumunda banka alacağın tahsili için yasal işlemleri başlatır. Bu süreçte alacağın tahsili için banka avukatı devreye girer ve alacak davası başlatır.

Dava sonucunda banka borcundan dolayı eve haciz gelmesi mümkündür. Ancak günümüzde artık bankalar ev hacizi yerine maaşlarını bankadan alan müşterilerine yönelik olarak maaşa haciz uygulamasını tercih etmektedir. Bu sayede banka alacağını daha düzenli bir şekilde tahsil etme imkanı yakalar.

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası 

Bankalara olan borçları nedeni ile sıkıntılı günler yaşayan kişilerin yaşadıkları ortak sorunlardan biri de bu borç nedeni ile hapis cezası alıp almayacaklardır. Yapılan yasal düzenlemeler ile beraber banka borcundan hapis cezası alınması sadece kişinin borç muvafakatnamesi imzalaması durumunda geçerlidir. Bu belgede genelde kredi yapılandırma işlemlerinde imzalatılmakta olup bu nedenle “kredi borcumu yapılandırmak istiyorum” diyen kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcu 

Yukarıda yazılı olan tüm uygulamalar kredi kartı borcu içinde geçerlidir. Her iki durumda da kişinin hakkında yasal takip süreci başlatılması halinde kredi notu düşürülmekte ve sıfır kredi notu nedeniyle bir daha kredili ürünleri kullanmalarına izin verilmemektedir.