Bankadan altın hesabı açmak isteyen kişilerin sayıları her geçen gün artarken bankaların sunduğu altın hesabı türleri de çeşitlenmeye devam ediyor. Vadesiz altın hesabı, altın fonu ve vadeli altın hesabı ise en çok tercih edilen altın hesabı türleri arasında yer almaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı 

Ellerinde altın olan ya da altına yatırım yapmak isteyen ama altının çalınma riskinden çekinen kişilere bankalar vadesiz altın hesabı seçeneğini sunmaktadır. Bu hesapların büyük bir bölümü gram altın alıp satmak isteyen kişilere hitap etmekte olup İş Bankası altın hesabı seçeneğinde ise yarım altın ve cumhuriyet altını alınmasına olanak sağlanmaktadır. Bankada altın hesabı açtırmak isteyen kişilerin sadece kimlik belgeleri ile hesap açtırmak istedikleri banka şubesini ziyaret etmeleri yeterli olacaktır.

Vadeli Altın Hesabı 

Ellerinde olan altını uzun süre kullanmayacak olan kişilere hem altının getirisinden kar elde etmek hem de vadeli faiz oranları ile gelir elde etmek isteyen kişilere hitap etmekedir. Özellikle de yastık altı altın yatırımı yapan kişilerin hem altınlarını güvenle saklamak hem de bekleyen altından para kazanmanızı sağlaması açısından da önemlidir. Bu noktada dikkat edilmes gereken en iyi altın hesabı sunan bankanın doğru şekilde seçilmesi ve buna göre karar verilerek hesap açılmasıdır.

Bankada Altın Hesabı Açmak Mantıklı Mı?

Altının sıfır risk ile saklanması, sahte altın ya da eksik gramlı altın alma gibi tehlikelerden yatırımcıyı koruması başta olmak üzere altın hesabının avantajları bulunmakta olup altına yatırım yapmak istiyorum diyen kişilere artık altın hesabı açtırmaları önerilmektedir.