Bank of China Türkiye’ye Geleceğini Duyurdu

Borsa Ne İşe Yarar?

Bank of China ülkemize geliyor. Çin Halk Cumhuriyetinin kamu bankası olan ve 1912 yılında faaliyete geçen dev banka, Türkiye’ye geliyor. Bunun ne anlama geldiğini yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Bank of China Türkiye’de faaliyet göstereceğini duyurdu. İlgili açıklama BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan geldi. Bank of China yani Çin’in dev banka kuruluşu Türkiye’ye gelecek. Bu yüzden Bank of China hakkında biraz bilgi sahibi olmakta ve bu bilgilere dayanarak söz konusu bankanın Türkiye’ye gelmesinin ne anlama geldiğine dair yorum yapmakta yarar var.

Bank of China Çin Halk Cumhuriyetine ait bir kamu bankasıdır. Bu banka 100 yıldan fazla bir süre önce, 1912 yılında faaliyete başlamıştır. En önemli özelliği Çin Halk Cumhuriyeti’nin en eski bankası olmasıdır. Üstelik Dünyanın en büyük beşinci bankasıdır. Merkezi Pekin’dedir. Dünya çapındaki toplam çalışan sayısı 320 bini bulmaktadır. Tüm bu nitelikleri bulunduran bir bankanın Türkiye’de faaliyet göstermek istemesi düşündürücüdür.

Bank of China Fırsattan Yararlanmak İstiyor

Özellikle Türkiye’de ekonomik durumun kötüye gittiği düşünüldüğünde ve bu durumun Türkiye’de faaliyet gösteren bankaları etkilediği göz önüne alındığında Bank of China’nın Türkiye’de bulunma isteği garip karşılanıyor. Bu ayrıca Bank of China’nın fırsattan istifade etmek istemesi şeklinde de yorumlanabilir.

Çünkü Türkiye’de bulunan bankaların şube sayısı 2016’ya göre oldukça azaldı. Ayrıca bankalar personel çıkarıyor. Bu yüzden söz konusu atak, Bank of China’nın yakın zamanda Türkiye’de oluşacak bir boşluğu doldurmak istemesi şeklinde yorumlanabilir.

Bank of Chine Neden Türkiye’ye Geliyor?

Yakın zamanda Türkiye’de sadece ekonomik alanda meydana gelen gelişmeler değil sosyal alanda ve güvenlik alanında meydana gelen olaylar da yabancı yatırımcıların Türkiye’den çekilme kararı almasına neden olmuştur. Bu yüzden Bank of China’nın adımı Türkiye’ye hâlâ yatırım yapmak isteyen kurumların olduğunu göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Mantar Yetiştiriciliği Kredi Desteği 2018

Bank of China BDDK’dan izin alarak Türkiye’de faaliyetlere başlamak için Türkiye’ye 300 milyon dolar getirmiştir. Şimdi banka BDDK’dan söz konusu iznin çıkmasını beklemektedir. Bu izin çıktığında banka Türkiye’de Bank of China Turkey A.Ş adıyla Türkiye’de bankacılık faaliyetlerine başlayacaktır.

Yurt dışından farklı ülkelerin bankalarının Türkiye’de bankacılık faaliyeti göstermesi ancak bu bankaların BDDK’dan gerekli izni almalarına bağlıdır. Bu izin sermaye ile ilgilidir. Yani sermayesi olan bankaya izin verilmesi daha kolaydır. Bank of China 300 milyon dolar sermaye getirdiği için bu bankanın Türkiye’de faaliyete başlamasına az bir süre kaldığı söylenebilir.

Aslında Türkiye Çin bankalarına pek yabancı değil. Daha önce ICBC’nin Türkiye’ye giriş yapmasıyla zaten ülkemiz Çin bankasıyla tanışmıştı. ICBC açılımı Industrial ve Commercial Bank of China şeklindedir. Bank of China, bu kurumun Türkiye’deki faaliyetlerini ülkemize giriş yapmak için başlatmış olabilir.

Yakın zamanda BDDK yüksek ihtimalle Bank of China’ya gerekli izni verecektir. Biz de yakın zamanda adı Bank of China kurumlar ve binalar görebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.