Kredi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken konulardan biride kredi reddi yaşamamaktır. Çünkü her reddedilen kredi başvurusu ne yazık ki kredi notu ortalamasını olumsuz etkilemekte yaşanan bu olumsuzlukta bir sonraki kredi başvurusunun kabul edilme ihtimalini azaltmaktadır. Bu nedenle kişi mutlaka onay alacağına inandığı kredi başvurularını gerçekleştirmelidir. Kredi başvurusunda ilk sorulması gereken sorular “bana kredi çıkar mı ve bana ne kadar kredi çıkar?” sorularıdır.

Kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirleyen en önemli etken kredi notu ortalamasıdır. Yine kişinin kullanabileceği kredi tutarını belirleyen etkenlerden biride kredi notu ortalaması olarak kabul edilmektedir. Ancak “bana ne kadar kredi çıkar” sorusunu etkileyen bir diğer faktör bulunmaktadır. Burada çıkacak olan kredi tutarını etkileyen önemli faktör kredi notu kadar kredi başvuru formunu dolduracak olan kişinin belgeyebildiği aylık net gelir tutarıdır.

Çünkü bankalar kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin belgelenebilir aylık gelirinin yarısını aşan aylık ödemeye sahip olan kredi başvurularını geri ödemede sıkıntı yaşayacakları nedeni ile onaylamamayı tercih etmektedir. Yani aylık geliri bin lira olan bir kişi aylık ödemesi en fazla 500 lira lan bir kredi için başvuruda bulunması halinde onay alacaktır. Konut kredilerinde ise  bu işlem aynı hanede yaşayan kişilerin toplam geliri üzerinden gerçekleştirilmektedir.