Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin önünde ne yazık ki aslında zorlu bir süreç bulunmaktadır. Bu süreçte en çok zorlanılan konuların başında kişinin istediği kadar konut kredisi çekememesi yer alır. Peki, “bana ne kadar konut kredisi çıkar?” diyen kişilerin konut kredisi hesaplaması yaparken dikkat etmeleri gereken belirleyici unsurlar nelerdir?

Konut Kredisi Ne Kadar Çıkar?

Konut kredisi hesaplamasında da diğer kredi türlerinde olduğu gibi aylık gelir tutarı kişinin ne kadar kredi kullanabileceği konusunda önemli bir belirleyendir. Ancak diğer kredi paketlerinden farklı olarak konut kredisi maaşa göre hesaplama yapılmasının yanı sıra satın alınmak istenen konutun değeri ile de yakından ilgilidir. Yani kişinin aylık belgelenebilir geliri ne kadar yüksek olursa olsun konut kredisi ekspertiz işlemi ile belirlenen konut değerinin yüzde 75’inden daha fazla tutarda kredi kullanılması mümkün değildir.

Asgari Ücret Konut Kredisi 

Asgari ücret ile çalışan kişilerin konut kredisi başvurularında dikkat etmeleri gereken en önemli nokta aylık ödemesi 650 lirayı geçen tutarlar için kredi başvuru formu doldurmamak olmalıdır. Şu an geçerli olan asgari ücret tutarı 1.300 lira olduğu için aylık belgelenebilir gelir tutarı olan bu rakamın yarısının aşılması durumunda kesinlikle kredi onayı verilmez.

Ancak aynı adreste yaşayan diğer hane üyelerinin belgelenebilir gelirlerinin bulunması durumunda ve rızalarının olduğunu açıklamaları durumunda o tutarında konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin gelirine eklenmesi mümkündür.