Daha önce bankalardan kredi kullanan kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biride borçlarını zamanında ödemedikleri takdirde kredi notu ortalamalarının düşürülmesidir. Aynı şekilde kredi kartı borcu olan kişilerin de gecikmeye düşmeleri ne yazık ki düşük kredi notu ortalaması ile cezalandırılmalarına neden olmaktadır. Banka borçları nedeni ile yasal takip altına giren kişilerin ise isimleri kara liste adı verilen bir listeye girdiği için kredi kullanmaları nerede ise imkansız hale getirilmektedir.

Bana Kredi Çıkmaz

Adı kara listede olanlara kredi veren bankalar olmadığı için bankalardan kırmızı kalem yiyenler “bana kredi çıkmaz” diye düşünmektedir. Ne yazık ki kara listeye girenler yasal sürenin dolması ya da kara liste affı çıkana kadar kredi kullanmaları mümkün değildir.

Ancak düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi kullanamayan kişilere yönelik olarak “sorunlu kredi çıkartılır” sloganı ile hizmet veren finans firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak müşterilerinin ortalamalarını kısa sürede kredi çekebilir kredi notu seviyesine çekmektedir.

Nasıl Kredi Kullanırım?

Kredi kullanmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılması kişinin kredi onayı alması konusunda çok önemlidir. Çok riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları mümkün olmadığı için kredi kullanmak istiyorlarsa öncelikle kredi notunu orta riskli kredi notu seviyesine çekmeleri gerekir. Kredi notu 1100  ve 1300 puan üzerinde olan kişilerin ipotekli kredi başvurusunda bulunmaları kredi onayı alma konusunda şanslarını arttıracaktır.