Kredi kullanımında bir ödeme seçeneği olan balon ödeme, kredi taksit ödemelerinin daha uygun olduğu, son taksitte toplu ödeme yapılan bir ödeme seçeneğidir. Bu kredi seçeneği, taşıt kredileri ve konut kredilerinde daha çok tercih ediliyor. Örneğin 48 ay vadeli bir taşıt kredisi almak istiyorsunuz, ancak taksitlerin bütçenizi zorlayabileceğini düşünüyorsunuz. Bu durumda, ara ödemeli, esnek ödemeli ya da balon ödemeli ödeme seçenekleri sizin için de iyi bir seçenek olabilir. Bu sayede, eşit taksitli ödemelerde aylık 1000 TL ödemek yerine, balon ödeme ile 600 TL ödeyerek, son taksitte balon ödeme yaparak, aylık taksitlerinizde daha uygun ödemeler yapabilirsiniz.

Ödeme konusunda sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, balon ödeme seçeneği ile ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi alabilirsiniz. Balon ödeme ile yapılan taksitlendirmeler ve son ödemede ödenecek miktar, bankalar arasında değişiklik gösterebilir. Tüketicilerin özellikle yeni bir araba alırken tercih ettikleri ve bankaların da taşıt kredilerinde sıkça sundukları bir kredi ödeme seçeneği olan balon ödeme ile artık kredi taksitleri gözünüzü korkutmayacak.

Bireysel esnek ödeme planları sunan bu ödeme seçeneği ile araba almak istiyorsanız, şu örnek plana bakabilirsiniz. Örneğin bankadan 30.000 TL taşıt kredisi almak istiyorsunuz. 36 ay vade seçeneği ve %1,29 aylık faiz oranı ile, 35 ay boyunca 750 TL ödeyip, son taksit geldiğinde 17.000 TL ödeyerek kredi ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Balon ödeme, hem tüketicilerin hem de bankacıların sıkça tercih ettikleri bir esnek ödeme seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.