Ülkemizde her geçen gün azalan üretim rakamlarını yükseltmek amacı ile verilen teşvik kredileri arasında yer alan balıkçı kredileri her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

Balıkçılık sektörünün hareketlenmesi ve üretimin teşvik edilmesi amacı ile kullandırılan bu krediler devlet destekli balıkçı kredileri ve bankaların kullandırdığı balıkçı kredileri olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır.

Su Ürünleri Avcılığı Kredileri 

Su ürünleri kategorisinde kullandırılan kredilerden biride su ürünleri avcılığı kredisi paketidir. Tarım bankacılığı kredileri arasında kendisine yer bulan bu kredi paketinde su ürünlerinin yetiştirilmesi amacı ile kredi kullandırılmasının yanı sıra su ürünleri avcılığı destekleri de sağlanmaktadır. Bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin ise mutlaka çiftçilik belgesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Finansbank Su Ürünleri Avcılığı Kredisi 

Su avcılığı kredisi veren özel bankalar arasında yer alan Finansbank genelde müşterilerine yapacak oldukları yatırımın toplam maliyetinin yüzde 85 ‘i oranında kredi kullandırmayı tercih etmektedir.

Bu krediyi sıradan ihtiyaç kredisi paketlerinden ayıran en önemli özelliği ipotek gösterilmesi durumunda istenilmesi halinde 120 aya kadar vade yapılabilmesidir. Yine isteyen kişiler kredilerini senede bir kere ya da 6 ay da bir olarak ödeyebilmektedir.

Ziraat Bankası Su Ürünleri Avcılığı Kredisi 

Tarımı desteklemek amacı ile kurulan ve bugün Türkiye’nin en güçlü bankaları arasına girmeyi başaran Ziraat Bankası aynı zamanda ülkemizin en güçlü kamu bankası konumundadır.

Ziraat Bankası balıkçı kredisi kullanmak isteyen kişilerin hem kredi şartları hem de kredi başvuru süreci için Ziraat Bankası şubeleri üzerinden ilgili kredi başvuru evrakları ile başvuruda bulunmaları yeterlidir.