Aynı Anda İki Kredi Alabilir Miyim?

Aynı Anda İki Kredi Alabilir Miyim?

Aynı anda iki kredi alınıp alınamayacağı kredi ihtiyacı olan çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda aynı anda iki kredi alıp alamayacağınız konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Kredi ihtiyacınız varsa ve bankadan iki kredi çekmek istiyorsanız bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız şarttır. Bankalar müşterilerinin kredi notlarını, gelir düzeylerini ve taşıdıkları riskleri göz önüne alarak kredi verirler. Bu nedenler kredi çekeceğiniz zaman hesabınızı iyi yapmalı ve bankadan talep edeceğiniz kredi tutarını iyi belirlemelisiniz.

Bankadan Aynı Anda İki Kredi Alınabilir Mi?

Bankadan aynı anda iki kredinin alınıp alınamayacağı konusunda soru soran kişiler genellikle taşıt kredisi ve konut kredisi almayı düşünen kişilerdir. Çünkü bankalar almak istediğiniz taşıtın değerinin yüzde yüzü ya da almak istediğiniz konutun değerinin yüzde yüzü için kredi vermemektedirler. Bankaların taşıt ve konut için verdiği kredi yüzde 75’lerde ya da 80’lerde kalmaktadır.

Konut kredisi ya da taşıt kredisi almak istiyorsanız ve peşinatınız yoksa bu peşinatı bankadan almayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için gelir durumunuzun yeterli olması ve kredi notunuzun yüksek olması şarttır. Ayrıca konut almak için peşinatınız yoksa mortgage kredisi almayı düşünebilirsiniz. Çünkü mortgage aldığınızda konutun değerinin yüzde 100’ü için kredi verilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Aynı Anda İki Kredi Alınabilir Mi?

Taşıt kredisi almak için aynı anda iki kredi çekmek istiyorsanız öncelikle gelir durumunuza göre hareket etmeniz şarttır. Bankalar almak istediğiniz taşıtın değerinin 50 bin TL’ye kadar olan kısmının yüzde 75’i kadar ve 50 bin TL’den sonra olan kısmının yüzde 50’si kadar kredi verirler. Bu genellikle böyledir. Ancak oranlar  bazı bankalarda biraz değişebilir. Yine de bankaların hiçbiri taşıtın değerinin yüzde 100’ü için kredi vermez.

Taşıt almak istiyorsanız ve peşinatınız yoksa bankanın taşıt kredisi olarak verdiği tutardan eksik kalan kısmı tamamlamak için bankadan aynı anda iki kredi çekmek isteyebilirsiniz. Ancak bunun için çektiğiniz kredinin geri ödeme taksitlerinin sizin aylık gelirinizin yarısını aşmaması şarttır. Bu nedenle ayrıntılı bir hesaplama yapmanız gerekir. Eğer iki kredinin geri ödeme taksitlerinin toplamı sizin aylık gelirinizin yarısını aşmıyorsa aynı anda iki kredi almanız mümkündür.

Konut Kredisi İçin Aynı Anda İki Kredi Alınabilir Mi?

Satın almak istediğiniz konutu konut kredisiyle almak istiyorsanız bankadan konutun değerinin ne kadarı için kredi çıktığına bakmalısınız. Bazı bankalar konutun değerinin yüzde 75’i kadar kredi verirken bazıları da yüzde 80’i kadar kredi çıkarabilmektedir. Ancak kalan kısmı sizin peşinat vererek ödemeniz gerekmektedir. Bu aşamada kalan peşinatı bankadan aynı anda iki kredi çekerek tamamlamak isteyebilirsiniz.

Konut kredisinin peşinatı için bankadan kredi almak isterseniz taşıt kredisi konusunda bahsettiğimiz gibi gelirinizin yeterli olması şarttır. İki kredinin aylık taksitleri toplamının sizin aylık gelirinizin yarısını geçmemesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ