Kredi kullanmak isteyen kişilerden bankalar belirli evraklar talep etmektedir. Bazı bankalar kefilsiz, formalitesiz kredi kampanyaları yürüterek evraksız kredi kullanımına izin verirken burada pek çok kişi kavram karmaşası yaşamaktadır. Çünkü bankalar gelir belgesiz kredi sloganı ile reklam kampanyaları yürütürken burada söylenen gelir belgesi olmayan kişilere kredi verildiği değil sadece bu belgenin fiziki olarak bankaya teslim edilme zorunluluğunun ortadan kaldırıldığıdır. Peki, aylık gelir belgesiz kredi nasıl çekilir?

Tüm kredi türlerinde kredi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka bu kredinin geri ödemesinde kullanmak üzere gösterebilecekleri bir gelirlerinin bulunması zorunludur. Yani çalışmayana kredi verilemeyeceği gibi gelir belgesi olmayanlara kredi verilmesi de söz konusu değildir. Çünkü banka mutlaka geliri gösteren bir belge talep eder. Bu gelir belgesi maaş bordrosu olabileceği gibi, maaş bordrosu olmadan kredi kullanmak isteyen kişilerin ise maaş yazısı ya da kira kontratı gibi farklı belgeler göstermesi istenir.

Ancak ne olursa olsun kredi kullanmak isteyen kişinin bir belge göstermesi gerekir. Bu nedenle kesinlikle aylık gelir belgesiz kredi kullanımı bankalar üzerinden mümkün değildir. Ancak dönemsel olarak kullandırılan hibe krediler ve Avrupa Birliği destek kredileri için aylık gelir belgesi şartı aranmamakta olup sadece bu tip kredilerde aylık gelir belgesi olmadan kredi onayı alınması mümkün olabilmektedir.