Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin tercih edebilecekleri en etkili yöntem kredi kartı borç yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Bu işlemde ödenemeyen toplam kredi kartı borcu üzerine belirli bir ücret ve faiz oranı eklenerek hesaplanmakta ve elde edilen bu yeni tutar belirlenen taksit sayısına bölünerek aylık ödenmesi gereken tutar belirlenir. Daha sonra bu tutar her ay kredi kartı ekstresine alışveriş gibi yansıtılır.

Ancak normal alışveriş harcamalarının tam aksine bu tutar aynı zamanda asgari ödeme tutarına da dahil edilir. Axess kredi kartı borcu için ödeme zorluğu yaşayan kişilerin de kredi kartı borç yapılandırma başvurusunda bulunmaya hakları vardır. Axess kredi kartı borç taksitlendirme başvurusu için 444 25 25 Akbank müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden hizmet alabileceğiniz gibi aynı zamanda Akbank şubeleri üzerinden de kimlik belgeniz ile başvuruda bulunmanız durumunda kredi kartı yapılandırma başvurusu işlemini şahsen yapabilirsiniz.

Yapılandırma işleminin ardından tekrar kredi kartı ödeme sorunu yaşanmaması adına mutlaka harcamaların planlı olarak yapılması gerekir. Her ay kredi kartınız ile harcayacağınız tutarı önceden belirlemeniz bu konuda atacağınız ilk adımdır. Bu sayede ay sonunda ödeyeceğiniz tutarı önceden bileceğiniz için ödeme düzeninizi çok daha kolay bir şekilde oluşturur ve harcayacağınız tutar sınırlı olduğu için gereksiz alışverişlerden kaçınmış olursunuz. Özellikle de kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılırken çok daha dikkatli olunmalı ve taksitler üst üste bindirilmemelidir.