Her öğrenci kredi kartı avantajlı mıdır? Öğrenci kredi kartının avantajlı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Mükemmel öğrenci kredi kartı var mıdır? Bu gibi sorular hemen hemen tüm öğrenciler tarafından sorulan sorulardır. Eğer siz de öğrenciyseniz ve öğrenci kredi kartları hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyun.

Öğrenci kredi kartları, pek çok öğrencinin ihtiyaç duyduğu ve öğrencilerin ilgisini çeken kartlardır. Öğrenci kartları çok çeşitlidir. Bankalar, öğrencilerin nakit para ihtiyaçlarının farkındadırlar ve bunlara göre özel kredi kartları çıkarmaktadırlar. Kredi kartlarını oluştururken öğrencilerin ilgilerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmaktadırlar.

Öğrenci Kredi Kartları Gerekli Midir?

Öğrencilerin nakit ihtiyaçları fazladır. Özellikle şehir dışında üniversite okuyan öğrencilerin nakit para ihtiyaçları ok daha fazladır. Bu yüzden öğrenciler bankalara öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunmaktadırlar. Ancak bunu yaparken öğrencilerin dikkate almaları gereken çok sayıda kıstas bulunmaktadır.

Siz de öğrenciyseniz ve kredi kartı almak istiyorsanız başvuru yapmadan önce bankaların sunduğu kredi kartlarını araştırmalı, bunların özelliklerini incelemeli ve bunları birbirleriyle karşılaştırmalısınız. Avantajlı öğrenci kredi kartlarının özelliklerini bilmelisiniz.

Avantajlı öğrenci kredi kartlarının belli başlı özellikleri vardır. Bu özellikleri dikkate alarak siz en uygun öğrenci kredi kartının hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

İşte avantajlı öğrenci kredi kartlarının özellikleri:

1. Avantajlı öğrenci kredi kartının yıllık kullanım ücreti yoktur. Bankaların çıkardığı öğrenci kredi kartlarının çoğu tamamen ücretsizdir. Ancak bazı bankalar ilk yıl kullanım ücret almazken sonraki yıllarda 20 – 25 TL kullanım ücreti almaktadırlar. Kredi kartı başvurusu yaparken alacağınız kartın yıllık kullanım ücreti olup olmadığını öğrenmelisiniz.

2. Avantajlı öğrenci kredi kartlarının gecikme faizi ve alışveriş faizi düşüktür. Ekstre borcunuzu geciktirdiğinizde ya da alışverişinizi taksitlendirdiğinizde ücretlere fazla faiz işlemez. Kredi kartı başvurusu yaparken alacağınız karta uygulanan faiz ücretlerini de dikkate almalısınız.

3. Avantajlı öğrenci kredi kartının hafta sonlarına özel kampanyaları ve fırsatları olmalıdır. Bazı banka kartları bu saydığımız avantajlara ek olarak hafta içi ufak bir miktar harcama yaptığınızda hafta sonları sinema ya da tiyatro biletlerinde yarı yarıya indirim sunmaktadır. Örneğin TEBÜniversiteli kredi kartı hafta sonları indirimli bilet alma olanağı sunmaktadır.