ATM Para Kabul Etmiyor, Ne Yapmalıyım ?

Ziraat Bankası Atm Kartsız Para Çekme
Ziraat Bankası Atm Kartsız Para Çekme

Bankalarda saatlerce sıra beklemek, bütün gününüzü bankada yapacağınız işlere ayırmak veya günün erken saatlerinde giderek erkenden sıra numarasını önlerden almak birçok banka müşterisinin canı sıkmaktadır. Bunun için çoğu müşteri günümüzde artık işini ATM’lerden yapmaktadır. Müşteriler para yatırma, para çekme, fatura ödeme, sınav veya belediye ödemelerini yapma, kredi kartı limit arttırma başvurusu yapma veya havale yapma gibi birden fazla işini ATM’lerden kolaylıkla yapabilmektedir.

ATM’ler günümüzde mini banka görevini görerek birçok yerden şube sayısından fazla bulunduğu için tercih edilme sıklığı çok fazladır. ATM’lerde sistem üzerinden işlemlerinizi yaptığınız için bazen sorunlarla da karşılaşabiliyorsunuz. Bu sorunlardan en sık rastlanılanı ise ATM’nin yatırdığınız parayı kabul etmemesidir.

Bunun birden fazla nedeni vardır. Yatırdığınız para sahte olabilir, paranızda bankanın tanımasını engelleyecek yırtıklar olabilir. O yüzden ilk aşama olarak paranızı başka bir parayla değiştirerek işleminizi tekrar deneyiniz. Eğer bu denemede de başarısız olursanız bankamatikle ilgili bir sorun olduğunu anlamalısınız.

ATM parayı kabul etmediğinde ne yapılmalı
Para yatırma işlemini yapacağınız ATM’de sistemsel bir arıza var ise ATM’nin ana ekranında bir uyarı yazısı göreceksinizdir. Sistemsel bir arıza olduğu veya para sayımı yapıldığı için ATM’nin para kabul etmediği sizlerle paylaşılacaktır. Bu durumda başka bir ATM’yi kullanmak veya banka şubesine gitmek sizin için diğer seçeneklerdir. Ekranda bu tarz bir yazı görmüyorsanız ATM ile ilgili bir sorun olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu durumda sorun yatırmakta olduğunuz para ile ilgilidir.

ATM’ler güvenlik açısından hassas sistemle yapılmış sistemlerdir. Bu sebepten dolayı buruşmuş, yırtık veya hasarlı parayı kabul etmediği gibi sahte paraları ise güvenlik açısından asla kabul etmeyecektir. ATM’ye yatırmakta olduğunuz paranızın düzgün olduğuna ve eğer birden fazla sayı da para yatırıyorsanız hepsinin aynı yönde olmasına dikkat etmelisiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Arkadaşım Kredi Çekmemi İstiyorum Ne Yapmalıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.