Bankamatik kartı ya da kredi kartı şifresinin hatalı girilmesi, bu kartların son ödeme tarihlerinin dolması sonucu kullanıma kapatılması, borcundan dolayı iptal edilmesi ya da kayıp / çalıntı ihbarında bulunulması gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak ATM takılan kartı bazen geri vermez. Halk arasında ATM kartımı yuttu olarak isimlendirilen bu durumda yapılması gereken hemen banka şubesinin içerisine girilerek durumu banka çalışanları ile paylaşmaktır.

Bankanın güvenlik görevlisi hemen kimlik bilgilerinizi kontrol ederek engel bir durum yoksa kartınızı size teslim edecektir. Ancak kart borcundan dolayı bloke edildiyse ya da kart hakkında kayıp bildiriminde bulunuldu ise bu durumda kartın size teslim edilmesi mümkün değildir. Yine bankanın kapalı olması ya da bankasız ATM hizmeti sunan bir ATM üzerinden hizmet almaya çalışıyor iseniz bu durumda ATM’nin önünden ayrılmadan hemen bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden iletişime geçerek bankayı konu hakkında bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Çünkü bazı ATM’lere kurulan tuzaklar sayesinde kredi kartı dolandırıcıları kredi kartlarını bu şekilde ele geçirmekte, kameralar sayesinde bankamatik şifrelerini de elde ederek kartınızdan işlem yaparak hesabınızda bulunan parayı çekmektedir. Siz ATM önünden ayrılır ayrılmaz hemen harekete geçen bu dolandırıcıları engellemek adına banka geçici olarak bankamatik kartını ya da kredi kartını kullanıma kapatacak ve siz teslim alana kadar kartınızı koruma altın alacaktır.