ATM kartı ile internetten alışveriş yapılması belirli şartlar altında mümkün olabilmektedir. Bunun için öncelikle bilinmesi gereken ilk önemli bilgi kredi kartı ile alışveriş yapılması ile bankamatik kartı ile alışveriş yapılması arasında fark olduğudur. Çünkü kredi kartı internetten alışveriş yapmak için kullanıldığında yapılan alışveriş kredi kartı hesap kesim tarihine belirli olarak son ödeme tarihinde ödenirken bankamatik kartı ile yapılan alışverişlerde ise para anında hesabınızdan düşmektedir.

Yani bankamatik kartı ile yapılan alışverişlerde ödeme nakit olarak yapılmış sayılır. Hesabınızda para varsa ödeme yapılır yoksa ödeme yapılamadığı için alışveriş yapılmasına izin verilmez. Bir diğer önemli hususta alışveriş için tercih edeceğiniz sitemin ATM kartı ile internetten alışveriş siteleri arasında yer alan sitelerden seçimde bulunulmasıdır.

Çünkü bazı siteler sadece kredi kartı ile alışveriş yapılmasına izin verilirken bazı internetten alışveriş siteleri ise alışveriş yapılmasına olanak sağlayan çipe sahipse internet alışverişlerinde de kullanılabiliniyor. ATM kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin hesaplarında mutlaka para olması ya da hesaplarına tanımlı kredili mevduat hesabı olması gerekmektedir. Yine alışveriş yapılmak istenen sitenin de bankamatik kartı ile alışveriş yapılmasına izin vermesi gerekmektedir.