Asgarî Ücretten Kesilen Vergiler

Asgarî ücretten çok sayıda vergi kesilmektedir. Bu vergilerin tutarlarının toplamı oldukça yüksektir. Bu yazımızda asgarî ücretten kesilen vergilerin tutarlarını bulmanız mümkündür. 

Asgarî ücretten kesilen vergiler ve bu vergilerin tutarları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bildiğiniz gibi 2017 yılında asgarî ücrete 104 TL zam yapılmış ve asgarî ücret tutarı 1404 TL olmuştur. Ancak bu ücret 1404 TL’ye 1777 TL’den düşmekte ancak bu şekilde hesabımıza yatmaktadır. Bu nedenle öncelikle asgarî ücretimizden nelerin kesildiğini bilmemiz gerekir.

Asgarî Ücretimizden Yapılan Kesintiler

Asgarî ücretimizden çok sayıda kesinti yapılmaktadır. Aslına bakarsanız asgarî ücretimizden kesinti yapılmadan önce asgarî ücret 1777 TL’dir. Ancak bu tutardan 373 TL’lik kesinti yapılmakta ve sonuçta 1404 TL kalmaktadır. Aslına bakarsanız kesintilerin toplamı 506 TL’dir. Ancak asgarî ücretimize asgarî geçim indirimi (AGI) eklendiğini düşünürsek bu kesinti 373 TL olmaktadır. Asgarî geçim indirimi bekâr olanlar ve evli olanlar için farklı olduğu gibi çocuğu olanlar için de farklıdır.

Asgarî ücretimizden yapılan kesintilerin neler olduğunu ve bu kesintilerin tutarlarını yazımızın devamında sıralayacağız. Bunlar işçi SGK payı, gelir vergisi, damga vergisi ve işsizlik sigortası kesintisidir. İşçi SGK payı yüzde 14 oranında alınırken gelir vergisi yüzde 15, damga vergisi binde 7,59 ve işsizlik sigortası kesintisi yüzde bir oranında alınmaktadır.

  • Asgarî ücretten kesilen işçi SGK payı: 248,78 TL
  • Asgarî ücretten kesilen gelir vergisi: 226,57 TL
  • Asgarî ücretten kesilen damga vergisi: 13,48 TL
  • Asgarî ücretten kesilen işsizlik sigortası kesintisi: 17,77 TL

Asgarî Ücretten Yapılan Toplam Kesinti 506,60 TL

Asgarî ücretimizden aslında  toplam 506,60 TL tutarında kesinti yapılmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi asgarî geçim indiriminin maaşımıza eklenmesinden dolayı biz bu kesintiyi 373 TL gibi algılamaktayız.

Asgarî ücretimizden kesilen vergiler sadece bu kadarla sınırlı değildir. Maaşımızı aldıktan sonra ay içinde yaptığımız harcamalarda da çok sayıda vergi alınmaktadır. Bu vergiler gıdalardan faturalardan, giyimden ve daha pek çok harcamamızdan alınmaktadır.

Asgarî Ücretten Kesilen Diğer Vergiler

Asgarî ücretle geçinen biri 1777 TL’den yapılan kesintiler sonucunda elinde kalan 1404 TL ile bir ay içinde pek çok harcama yapmaktadır. Bu harcamaların çoğu gıda alanında olmakta fakat gıda dışında pek çok alanda da harcama gerçekleştirmektedir. Bunlar iletişim, giyim, eğitim ve benzeri alanlar olabilmektedir.

Asgarî ücretle geçinen biri gıda harcamaları yaptığında yüzde 8 oranında KDV ödemektedir. Bu kişinin 400 TL’lik gıda harcaması yaptığını düşünürsek 32 TL’lik vergi ödediği ortaya çıkar. Ayrıca faturalardan da çok fazla vergi alınmaktadır. Elektrik faturalarında toplam yüzde 20 oranında, cep telefonu faturalarında yüzde 43 oranında vergi alınmaktadır. Giyim sektöründe yapılan harcamalarda da yüzde 8 oranında vergi alınması söz konusudur. Dolayısıyla asgarî ücretle geçinen bir kişi bir ayda yaptığı harcamalarla yaklaşık 350 TL daha vergi ödeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.