Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir 2018 ?

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir 2018 ?

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerde aranılan belirli şartlar bulunmakla beraber özellikle de konut kredisi gibi son derece yüksek kredi tutarlarının söz konusu olduğu paketlerde aranılan şartlar çok daha ağırlaştırılmaktadır. Kişinin ne kadar konut kredisi kullanabileceği kredi notu ortalaması ve aylık gelir tutarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Peki, asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir?

Asgari Ücretle Çalışıyorum Ev Kredisi Alabilir Miyim?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalarca sunulan en büyük avantaj diğer kredilerde olduğu gibi sadece kredi başvuru formu dolduran kişinin değil aynı hanede yaşayan kişilein toplam gelirinin temel alınmasıdır. Bankalar asgari ücretle çalışan kişilere kredi vermekle beraber konut kredisinde daha fazla kredi çekmek isteyen kişilere aynı hanede yaşayan kişilerin de gelirlerinin bulunması durumunda daha yüksek tutarda kredi kullanma imkanı sağlamaktadır.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Çekebilir?

Asgari ücretle çalışan kişinin kullanabileceği kredi tutarı asgari ücretin yarısı çarpı kullanılacak olan kredi vadesi olarak hesaplanmaktadır. Bankalar maaşa göre kredi hesaplaması yapmakta olup 2017 asgari ücret zammı ile beraber asgari ücret 1.404 lira olarak uygulanmaktadır. Bankalar en fazla kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarının yarısına kadar kredi kullandırdığı için 1.404 lira / 2 = 702 liralık tutar kullanılmak istenen kredi vadesine çarpılarak asgari ücretliye kredi kullanabileceği en yüksek rakam belirlenmiş olur.

Asgari Ücretliye Kredi Limiti

Bu hesaplamaya göre asgari ücretlinin kullanabileceği tutarlar şöyledir:

  • Asgari ücretli ne kadar konut kredisi alabilir? 120 ay vadeli konut kredisi kullanacaksa 120 ay X 702 lira olarak hesaplanmak üzere 84 bin 240 lira olarak hesaplanmaktadır.
  • Asgari ücretli ihtiyaç kredisi 48 ay vadeli olarak kullanılacaksa 48 ay X 702 lira olmak üzere 33 bin 696 lira olarak hesaplanmaktadır.
  • Asgari ücretli taşıt kredisi yine 48 ay vadeli olarak kullanılacaksa 48 ay X 702 lira olmak üzere 33 bin 696 lira olarak hesaplanmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ