Kredi notu hesaplaması için bankalar müşterilerinin farklı kriterlerini değerlendirmeye almakta ve bu kriterlere göre hesaplamada bulunmaktadır. Bu kriterlerden biride kişinin sahip olduğu belgelenebilir aylık düzenli geliridir. Peki, asgari ücretli birinin kredi notu ortalaması kaç olur?

Kişinin kredi notu hesaplaması gerçekleştirilirken tek başına gelir notun belirlenmesinde yeterli değildir. Yani asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi notu 1500 olurken bir diğerinin kredi notu 1100 puan olabilir. Çünkü kredi notu hesaplaması için gelir seviyesine ek olarak kişinin bankalar ile olan ilişkisi, kullandığı krediler ve kredi kartlarının limitleri ile borçlarını ödeme düzeni gibi farklı pek çok kriter değerlendirmeye alınmaktadır.

Burada önemli olan asgari ücretli olan kişinin kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı gibi bankalar üzerinden kullandığı kredili hizmetlere ait borç ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadıkları ve bunları kullanım seviyeleridir. Kişinin kredi risk limiti yükseldikçe kredi notu ortalaması da direkt olarak düşürülmektedir. Burada bankanın amacı müşterisini gelirine orantılı bir borç limiti altında tutmak ve hesapsız harcamalarını engellemektir.