Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri belirli bir kredi limiti sınırlaması uygulanmaktadır. Bu limitin belirlenmesinde ki en önemli iki faktör kişinin kredi notu ortalaması ve sahip olduğu belgelenebilir aylık gelir tutarıdır. Yine bunlara ek olarak kişinin toplam kredi borç riski gibi farklı faktörlerde hesaplamada etkilidir. Peki, ” asgari ücretle ne kadar kredi çekebilirim? ” sorusunun yanıtı nedir?

Asgari Ücretliye Kredi Limiti

Bankadan kredi kullanmak isteyen kullanabileceği belirli bir kredi limiti bulunur. Bu limitin belirlenmesinde önemli iki faktör bulunur. Bunlardan biride kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarıdır. Kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarı aynı zamanda kullanabileceği en üst kredi limitinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Bu sayede çok kazanan kişi çok yüksek tutarlı kredi kullanırken az kazanan kişiler ise daha düşük tutarlı krediler kullanabilir. Bunun asıl nedeni ise kişinin ödeyemeyeceği bir borç yükünün altına girmesini engellemektir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama

Bankalar “kredi kullanmak istiyorum” diyen müşterilerinin kredi limitlerini belirlerken maaşa göre kredi hesaplaması yapmaktadır. Bu hesaplamada kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarı temel alınır ve bu tutarın yarısı kadar aylık ödemesi olan kredi onayı için izin verilir. Asgari ücretliye kredi veren bankalar da bu hesaplamayı kullanmakta olup aylık ödemesi 702 liraya kadar olan krediler için kolay bir şekilde onay alabilir. Bu hesaplamaya göre 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen asgari ücretliler en 33 bin 696 liraya kadar olan krediler için onay alırlar.

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Yukarıdaki hesaplama ile beraber 2018 yılında asgari ücretin 1.603 lira olarak belirlenmesi sonucunda 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin 84 bin 240 liraya kadar konut kredisi kullanma izni bulunmaktadır. Yani hesaplama yapılırken konut kredisi vadesi X asgari ücretin yarısı ile çarpılarak kullanılabilecek olan konut kredisi limiti belirlenir.