Asgari ücretli kişi ne kadar kredi alabilir sorusunun cevabı bankadan bankaya değişmektedir. Türkiye’de birçok vatandaşın geliri asgari ücret düzeyindedir ve her kişi gibi onlar da ihtiyaçlarını gidermek için toplu nakit gereksinimi duyarlar. Elbette onlar içinde bankaların sunduğu kredi imkanları vardır.

Asgari ücrete ne kadar kredi verilir sorusunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte tahmini bir tutar hesaplaması yapılabilir. Ancak bu miktarlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Kredi alım şartlarında da kredi türü veya bankaya göre farklı maddeler olabilir. En doğru bilgiler, bankaların internet sitelerinden ya da şubelerinden alınabilir. Platformumuz içerisinde diğer yazılarımız:

Asgari Ücretli Kişi için Kredi Şartları

Asgari ücretlinin kredi koşulları kimi noktalarda bankaya göre farklılık gösterir. Ancak bazı şartlar vardır ki başvuru sahibinin başvurusunun olumlu değerlendirilmesi için çok önemlidir ve her banka için ortaktır.

 • Kredi başvurusu yapan kişi, 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin kredi puanı, krediyi almaya uygun olmalıdır.
 • Bazı krediler için kredi notu iyi olan kişilerden gelir durumunu gösterir belge bile istenmez.
 • Başka bir bankaya güncel kredi veya kredi kartı borcu varsa bu değerlendirme sürecine olumsuz olarak yansır.

Eğer asgari ücretli, gelir düzeyinin üstünde bir kredi çekmek istiyorsa ek belge veya teminat ya da kefil göstermesi gerekir. Kefilin de iyi bir kredi skoruna ve gelir düzeyine sahip olması beklenir.

Asgari Ücretlinin Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır

Asgari ücretli kredi hesaplaması yaparak aslında muhtemel çekilebilecek kredi tutarı hakkında fikir sahibi olunabilir. Her bankanın sunduğu vade imkanları ve uyguladığı faiz oranları değişebileceği için karşılaştırma yaparken dikkatli olunmalıdır.

Bir asgari ücretlinin alabileceği kredi tutarının limiti vardır ve bu limit onun maaşının %60’ıdır. Asgari ücretlinin aldığı kredinin geri ödemesindeki taksitlerin tutarı aylık olarak onun maaşının %60’ını geçemez. Eğer başvuru sahibinin kredi puanı çok iyiyse ve önceki ödemelerinde hiçbir problem yaşamadıysa bu sayı, maaşın %70’ine çıkabilir. Bu sınırın olmasının sebebi ise, kişinin kendine ait aylık yaşam masraflarını karşılamada problem yaşamasını engellemektir.

Ancak bankalar genellikle bu kadar yüksek oranlara göre kredi vermez. Birçok banka, başvuru sahibinin gelirinin %50’si kadar kredi verir. Yani a asgari ücrete ne kadar kredi alınır sorusunun cevabı aylık taksit tutarı 1.010 TL olan kredi olacaktır. Bazı bankalarsa daha sıkı kurallarla asgari ücretin en fazla %40’ı kadar kredi vermektedir. Çünkü kişi geri ödemeyi tamamlayamazsa kara listeye düşebilir ve ileride kredi almakta çok fazla sorun yaşar.

Asgari Ücrete Konut Kredisi

Asgari ücretli çalışan konut kredisi çekebilir mi sorusunun cevabı eğer gerekli koşulları sağlıyorsa evet şeklindedir. Asgari ücretli kişi, konut kredisine başvurmadan önce bankaların önerdiği faiz oranlarını iyi analiz etmelidir. Çünkü muhtemelen maaşının %50’si kadar aylık taksit ödemesi olan bir kredi çekecek ve faiz oranı yüksek bir yerden çekilmiş bir krediyse ana paranın üstüne eklanan meblağ artacaktır. Bu yüzden hiç kullanılmayan bir para yüzünden alınabilecek nakit miktarı azalacaktır.

Konut kredileriyle ilgili avantajlı noktaysa başvurusu esnasında ailedeki kişilerin yani hane insanının gelirleri de ortak gelir kabul edilebilir. Eş veya bekar çocuk varsa ve çalışıyorlarsa onlarında kazançları belgelendirilmeli ve ona göre başvurulmalıdır. Bu sayede alınacak kredi tutarı artabilir.

Vakıfbank Asgari Ücretli Çalışanlara Kredi

Vakıfbank’tan asgari ücrete kredi kampanyaları dönem dönem yapılmaktadır. Kimi zaman yaptıkları kampayalarla gelir düzeyi asgari seviyede olan kişilere 35.000 TL tutarına varan kredileri uygun faizlerle veren bankada şu an böyle bir özel fırsat yoktur. Ancak kişi ‘‘ İhtiyaç Kredisi Kampayası’’ şansını kullanarak yine kredi başvurusunda bulunabilir. Bu kredinin öne çıkan özellikeri şunlardır:

 • 5724’e kısa mesaj yollayarak başvuru yapılabilir. Mesajın içeriğinde sırasıyla KREDI, vatandaşlık no ve gelir durumu bilgisi belirtilmelidir.
 • En fazla 60 aya kadar vade imkanı vardır.
 • Faiz oranı %1,59 olarak belirlenmiştir.
 • Kefil sadece gerekli görülürse istenir.
 • Taksit miktarları ve ödeme şekli, müşteri ve bankanın ortak kararıyla belirlenir.
 • Gelir durumunu gösteren belge mutlaka gösterilmelidir.

Enpara.com Asgari Ücretli Çalışana Kredi

Enpara.com’dan asgari ücrete kredi almak mümkündür. Ancak bunun için aktif durumda olan enpara.com müşteri olmak gerekir. Müşteri olmak isteyenlerse dijital bankanın internet sayfası üzerinden başvuru yaparak olabilirler. Enpara.com İhtiyaç Kredisi’nin öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

 • Vade süresi 60 aya kadar çıkabilir.
 • Çekilebilecek kredi tutarı en fazla 60.000 TL’dir.
 • Başvuru yapıldıktan en fazla 8 saat sonra cevap gelir.
 • Taksitler, her ay eşit miktarda olacak şekilde ödenir. Vade bitiminden önce krediyi kapatmak da mümkündür.

CepteTEB Asgari Ücretli Çalışana Kredi

CepteTeb’in asgari ücrete kredi kolaylığı sağladığı kampanyalar daha önce olmuştu. Ancak şu an için böyle bir promosyon yoktur. Yine de nakit desteği arayan asgari ücretliler CepteTEB İhtiyaç Kredisi’ne başvurabilir. Bu kredinin göze çarpan noktaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Asgari ücrete ne kadar kredi verilebileceği müşterinin puanına göre değişebilir. Ancak en fazla 50.000 TL’ye kadar başvuru yapılır.
 • Başvuru sahibi en fazla 65 yaşında olmalıdır.
 • Aylık eşit taksitler şeklinde geri ödemesi yapılır.
 • 3 ay ödemesiz dönemli başlama şansı vardır.