Kişinin konut kredisi onayı alabilmesi için belirli kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterlerden en önemlisi aylık belgelenebilir gelir tutarı ve konut kredisi başvuru formu dolduracak olan kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması seviyesidir.

Asgari Ücrete Konut Kredisi 

Kesinlikle asgari ücret konut kredisi kullanımı için büyük bir engel değildir. Ancak bankalar konut kredisi hesaplama işleminde kredi talebinde bulunan müşterilerinin gelir tutarlarını da dikkate almakta ve maaşa göre konut kredisi hesaplama işlemlerini gerçekleştirmektedir. Düşük maaşlı olan kişilere ne yazık ki daha düşük tutarlı konut kredisi onayı verilmektedir. Asgari ücretle çalışan kişilerin ise bu konudaki tek çıkar yolları aynı hanede yaşadıkları başka kişilerin de belgelenebilir gelire sahip olmasıdır.

Çünkü diğer kredi paketlerinden farklı olarak konut kredisi hesaplaması için hane halkı geliri temel alınmaktadır. Ancak hanede tek kişinin belgelenebilir gelire sahip olması durumunda kişinin belgelenebilir gelirinin yarısı ile kullanmak istediği vade sayısı çarpılarak “ne kadar kredi kullanabilirim?” sorusunun yanıtı verilmektedir.

Yani asgari ücretin yarısı olan 650 lira ile 120 ay vadeli konut kredisi kullanılmasının istendiği varsayılır ise bu durumda kişi maksimum olarak 78 bin liraya kadar konut kredisi başvurusunda bulunması durumunda kredi onayı alma imkanına sahiptir.