Asgarî Ücretle İşçi Çalıştırana Destek Verilecek

Borsa Ne İşe Yarar?

Hükümet, asgarî ücretle işçi çalıştıran işletmelere destek verecek. Bu destek, işletmenin çalıştırdığı işçilere ödemesi gereken sigorta primlerinin yükünü hafifletmek şeklinde olacak.

Asgarî ücretle işçi çalıştıran işletmeler hükümet tarafından desteklenecek. Hükümet, işletmelerin çalıştırdığı işçilerin sigorta primlerinin ödenmesi konusunda işletmelere destek verecek. Bunu da sigorta primi katsayılarını düşürme yoluyla yapacak. Hükümetin vereceği destek hakkında detaylı bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü verdi.

İşletmelere Sigorta Primi İadesi Verilecek

Hükümetin işletmelere çalışan işçiler için verdiği desteğin amacı, işletmelerin daha çok işçi çalıştırmasını sağlamak. İşletmeler bu destek sayesinde çalışan sayısılı artırabilecek. İşletme, aldığı her işçiye asgari ücret yani 1404 TL ücret verirken aynı zamanda o işçinin sigorta primlerini ödemek zorunda. Hükümet işte bu sigorta primlerinin ödenmesi aşamasında işletmeyi desteklemekte. Bu amaçla günlük en fazla 110 TL ve aylık en fazla 3300 TL sigorta matrahı çıkaran işletmelere destek verilecek. 110 TL bu hesaplamada üst limit olarak belirlenmiş durumda. Bu  hesaplamada sigorta matrahını hesaplamak için 3,33 TL katsayı olarak kullanılacak. Yani tutar 3,33 TL ile çarpılacak ve kalan tutar işletmelere iade edilecek.

Eğer işletmenizi eni açtıysanız bu durumda işletmenizde çalıştıracağınız işçiler için ödeyeceğiniz sigorta primleri konusunda hükümet günlük ve aylık üst limit koymayacak. Bu durumda hem günlük sigorta primi tutarı hem de aylık sigorta primi tutarı aynı katsayı ile çarpılacak. Kalan tutar işletmeye iade edilecek.

İşletmelere Verilecek Prim İadesinin Koşulları

Hükümet işletmelere çalıştırdığı işçileri için vereceği prim iadesi konusunda da bazı koşullar öne sürmekte. Bu prim iadesini almak için işletmelerin herhangi bir kuruma herhangi bir başvuru yapması gerekmiyor. Ancak hükümetin de bu hususta yerine getirilmesini istediği bazı koşullar bulunmakta. Bu koşulları aşağıda sıraladık:

  • İşçi çalıştıran ve prim iadesi almak isteyen işletmelerin 4A kapsamında sigortalı işçi çalıştırması zorunludur.
  • İşletmelerin, çalışanlara verdiği prim oranını ve işçilerin hizmet belgelerini belirtilen tarihte bildirmeleri zorunludur.
  • İşletmelerin, işçilerin prim sürelerini tam olarak bildirmeleri de zorunludur.
  • Destek almak isteyen işletmelerin herhangi bir borcunun da olmaması şarttır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   T.C. Merkez Bankası Beklenti Anketi Sonuçları

İşletmelerin, işçilerin prim sürelerini yanlış göstermeleri hâlinde ceza almaları söz konusudur. İşletmelerin böyle bir hata yapmasının önüne geçmek için Sosyal Sigortalar Kurumu incelemeler yapacak ve hata yapan işletmelerden prim iadelerini geri alacaktır. Ayrıca sigortasız işçi çalıştıran ve bu işçiyi sigortasız gibi gösterene işletmelere de aynı şekilde ceza verilecektir.

İşletmelerin çoğunda günümüzde sigortasız çalışan işçiler ve elemanlar vardır. Bu bir suçtur. Sigortasız çalışmayı eleman ya da işçi kabul etse bile herhangi bir şikayet söz konusu olduğunda, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun yapacağı incelemeler sonucunda işletmenin ceza alması kuvvetle muhtemeldir. Hükümetin amacı işletmelerin daha fazla işçi çalıştırmasını ve bu işçileri ücretli ve sigortalı olarak çalıştırmasını sağlamaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.