Asgari ücret ile çalışan kişilerin yaptıkları kredi başvuruları için limit belirlemesi konusunda onay alabilmeleri için dikkatli davranmaları gerekir. Bilindiği üzere bankalar kredi onayı için ilk olarak kredi notu ortalamasına ikinci olarak ise belgelenebilir aylık gelir tutarına bakmaktadır.

Kredi notu yüksek olan kişilerin hem kredi onayı almaları kolaylaşmakta hem de kullanabilecekleri kredi tutarı yükselmektedir. Asgari ücret ile çalışan ve aynı zamanda kredi notu düşük olan ya da ortalama sınırda yer alan kişilerin kredi başvuru formu doldururken mutlaka kredi tutarına dikkat etmeler gerekir. Burada önemli olan belgelenebilir aylık gelirin kredi aylık ödemesini karşılayabilmesidir.

Yani örnek vermek gerekirse ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarı 1.000 lira olan bir kişinin en fazla aylık ödemesi 500 lira olacak şekilde kredi başvurusunda bulunması gerekir. Bu tutarın üzerinde olan kredi başvurusu banka tarafından kabul edilmeyecek ve kredi başvurusu reddi gerçekleşecektir. Daha yüksek tutarda kredi kullanmak isteyen kişilerin belgelenebilir aylık gelir tutarını arttırmaları ya da kredi notunu yükseltmek için başka yöntemleri denemeleri gerekir.