Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kullanmak istedikleri kredi tutarı için onay alabilmeleri belirli şartlara bağlıdır. Bunlardan biride kişinin aylık geliri ile kullanmak istediği kredi tutarı arasında onun ödeme zorluğuna düşürmeyecek kadar bir oranda denge bulunmasıdır.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankaların her birinin uygulamış olduğu kredi politikaları farklı olup yine bu politikalar da zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak hemen hemen her banka tarafından eşit uygulanan kriterler de bulunur. Bunlardan biri de kredi kullanmak isteyen kişilerde aranılan şartlar arasında yer alan aylık gelir tutarıdır. Bankaların kredi onay sürecinde uyguladıkları politikaları gereğince kredi kullanmak isteyen kişinin maaşının yarısını geçmeyecek tutarlarda olan kredi başvuruları kabul edilir.

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bu durumda günümüzde uygulanan asgari ücret tutarı bin 300 lira olduğu için asgari ücret ile çalışan kişiler en fazla aylık ödemesi 650 liraya denk gelen tutarlar için kredi kullanabilirler. Yani asgari ücretli ihtiyaç kredisi kullanmak isterse 36 ay vadeli kredi kullanacağı varsayılırsa 36 ay X 650 lira olmak üzere toplamda 23 bin 400 liraya kadar kredi onayı alması mümkündür.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Asgari ücret konut kredisi hesaplaması ise 10 yıl vadeli konut kredisi kullanıldığı düşünülürse 120 ay X 630 lira olmak üzere toplamda 75 bin 600 lira civarıdır. Ancak konut kredisi hesaplaması yapılırken diğer kredilerden farklı olarak o hanede yaşayan kişilerin aylık gelirleri dikkate alındığı için çalışan eş ya da çalışan çocuk bulunması durumunda konut kredisinde çekilebilecek tutar yükseltilebilir.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de ne yazık ki istediği tutarlar kadar kredi çekemedikleri için yeterli parayı bulamayarak satın alma işlemini gerçekleştirememeleridir.

Maaşı Yüksek Gösterip Kredi Çekmek 

İstediği tutar için kredi onayı alamayan kişilerin tercih ettikleri yöntemlerden biride maaşı yüksek gösterip kredi çekmek için başvuruda bulunmaktır.

Ancak maaşın yüksek gösterilmesi yasal olarak iş vereni pek çok riskli sorumluluğun altına soktuğu için günümüzde iş verenler  çalışanlarının bu yöntemi kullanmalarına karşı çıkmaktadır. Zaten maaş bordrosu yüksek gösterme işlemlerinde iş veren fazladan vergi ödemek zorunda kaldığı için çalışanın daha fazla para ödemesi söz konusu olmaktadır. Bazı durumlarda da bordroda oynama yapmadan maaş yazısı ile kredi kullanmak için başvuruda bulunulması tercih edilmekte olup bankaya yapılan bir denetimde bunun tespit edilmesi durumunda iş verenin Maliye Bakanlığı tarafından kesilen ceza ile karşı karşıya kalması söz konusudur.

Kredi Onayı İçin Kredi Notu Ortalamasının Önemi 

Bazı durumlarda ise kişi aylık geliri tutmasına rağmen yine de kredi onayı alamaz. Bunun en önemli nedeni kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunmasıdır. Kredi notunun düşük olması nedeni ile pek çok banka kredi kullandırmamayı tercih eder.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu hesaplaması yapılan kişinin borç ödeme düzenini gösteren ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. Özel bankaların girişimleri ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Findeks kredi notu sitesi üzerinden kredi notu hesaplaması yapılmakta olup bu hesaplamanın yapılabilmesi için mutlaka kişinin kredi ya da kredi kartı gibi kredili ürünleri kullanması gerekir. Kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünleri kullanmayan kişilerin kredi notu hesaplaması yapılamamaktadır.

Düşük Kredi Notu

Borcunu zamanında ödemeyen kişilerin kredi notu ortalaması düşürülmekte ve düşük kredi notuyla kredi veren bankalar olmadığı için bu kişilerin bir daha bankalardan kredi kullanmaları engellenmiş olmaktadır. Bankaların Findeks kredi notu sistemini kurmalarında ki en büyük etken müşterilerinin bankaya olan borçlarını günü gününe yatırmalarını teşvik etmek ve borcunu ödemeyen kişileri cezalandırmaktır.