Kredi kartı dönem borcu ile asgari ödeme tutarı arasındaki fark, dönem borcunun toplam borcunuzu ifade etmesi, asgarî ödeme tutarının ise bankanın dönem borcunu böldüğü taksitleri ifade etmesidir.

Her ne kadar kredi kartı kullanmak büyük bir kolaylık olsa da, dikkatli davranılmadığı zaman, sizin yararınıza olan avantaj dezavantaja dönüşebilir.

Her ay düzenli olarak minimum ödeme miktarının ödenmesi ve harcamaların durdurulması, kartınızda oluşabilecek tehlikelerin önüne geçer.

Asgari Ödeme Tutarı Yapmanın Önemi Nedir?

Asgari ödeme tutarı, dönem borcunun ay itibari ile ödenmesi gereken tutarıdır. Bunun anlamı, kredi kartınızın toplam borcunun taksitlere bölünmesi ve her ay itibari ile bu borcun ödenmesi gerektiğidir.

Eğer belirli bir harcama yapmışsanız ve kredi kartı kullanımını durdurmuşsanız, asgari ödeme tutarını her ay düzenli olarak ödediğiniz takdirde, borcunuz bir süre sonra bitecektir.

Ancak yine de asgari ödeme tutarını ödeseniz bile her ay dönem borcuna faiz işlemeye devam eder. Aslında en iyi yöntem eğer yeterli miktarda paranız varsa, dönem borcunu kapatmaktır.

Asgari ödeme sadece dönem borcunuzun bir kısmına faiz işlemesini engellemiş olur. Meselâ dönem borcunuz 5 taksitte ödenebiliyorsa, ilk ay yaptığınız asgari ödemeden dolayı, toplam borçtan bir miktar faiz oranını eksiltmiş olursunuz. Geriye kalan 4 taksite faiz işlemeye devam eder.

Asgari Ödeme Tutarını Yapınca Neler Olur?

Düzenli olarak asgari tutarı öderseniz ve başka bir harcamanız olmazsa, borcunuz azalır ve kredi notunuzun düşmesini engellemiş olursunuz.

Borcun düzenli olarak ödenmemesi, öncelikle gecikme listesine girmenize daha sonrasında ise yasal takip sürecinin başlamasına neden olur. Yasal takibe girdiğinizde borcunuzu kapatabilirseniz, kredi kartınız kullanıma kapatılmaz ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak kredi notunuz eksiye düşer ve ancak sonraki süreçte düzenli ödeme yaptığınızda, kredi notunuz tekrar yükselebilir.

Dönem Borcu Ödemesi Uzun Sürerse Ne Olur?

Birçok kişi dönem borcu ile asgari ödeme tutarını birbirine karıştırır. Asgari ödeme tutarını ödemeye devam etmeniz durumunda faiz giderlerinden geçici bir süre kurtulmuş sayılırsınız. Ancak kredi kartının kullanımının durdurulması ve asgari ödemenin yapılmaya devam edilmesi durumunda, bu durum sizin için bir avantaj sayılır.

Burada amaç, dönem borcunu en kısa sürede kapatmak olmalıdır. Faiz işlemeye devam ettiği sürece risk altındasınız demektir. Dönem borcu taksitleriniz zamanını aşarsa gecikme listesine girme ve sonrasında ise yasal takibe girme riski edinmiş olursunuz.