Kendi kredi kartı ödeme yöntemini kurmak için uzun süredir çalışmalar yürüten Bankalar Arası Kart Merkezi bu konuda sona gelindiğini duyurdu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan BKM Genel Müdürü görevini yürüten Soner Canko 3 yıldır büyük bir titizlikle yürütülen çalışmaların sonucunda artık uygulamaya start verileceğini duyurdu.

Canko tarih olarak 1 Nisan 2016 tarihini verirken 1 Nisan itibari ile artık ceplerimizde dolan kartların ön sağ alt köşesinde yer alan TROY logosunun yer alacağını duyurdu. Bu ibare ile beraber artık tamamen Türk bankalarının güç birliği ile kurulan yerli ödeme sistemine geçileceğinin müjdesini veren Canko bunun ülke ekonomisi açısından çok önemli bir veri olduğunun altını çizerek “TROY bizim ilk ve tek yerli ödeme yöntemimiz olacak” dedi.

Kurulan sistem ile amaçlarının yabancı ödeme merkezleri ile rekabet etmek olmayacağını vurgulayan Canko ilk önemli hedeflerinin bu sistem ile artık alışverişlerde nakit para kullanımını kaldırarak herkesin kartları ile ödeme yapmalarını yönlendirmek olacağını belirtti. Şu anda Almanya, Amerika, İtalya ve Fransa’da yerli ödeme sistemleri kullanılırken Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan’da ise bu tip bir sisteme geçiş için çalışmaların devam ettiği biliniyor.