Arsa ipotekli kredi kullanmak ev ve taşıt ipotekli krediler gibi birçok krediye göre kolay sonuç alınan bir yöntemdir. Arsanızı ipotek ettirerek bankadan kredi almak için önce bankaları araştırmalısınız. Sizin için en avantajlı gördüğünüz bankayı seçerek arsanızın değerinin belirli bir oranında kredi kullanmanız mümkün.

Arsa ipotekli kredi almak için izlenilecek yollar nelerdir?

Kredi almak istiyorsunuz ve bu krediyi almak için arsanızı ipotek ettirmeyi düşünüyorsunuz. Bunun için ilk olarak en cazip teklifleri olan bankayı kendi isteğiniz doğrultusunda seçerek bankaya bazı evraklarla başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bankalara kredi başvurusu yapmak için sunmanız gereken evraklar pek fazla değişkenlik göstermez.

Hemen hemen her banka da aynı istenilen başvuru evrakları nüfus cüzdanı- ehliyet veya pasaport, gelirinizi gösteren belge, kredi başvuru formu (bankadan alınır), ipotek gösterilecek arsanın tapusu ve üzerinde herhangi bir borcu yoktur belgesi gerekir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra bankaya ipotekli kredi başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Arsa ipotekli kredinin onay aşaması ne kadar sürer?

Arsa ipotekli kredi bankaya başvuru yapılmasının ardından yaklaşık olarak 10-15 gün sonra kredi onaylanarak kullanılabilir. Kredi başvurusu herhangi bir sorunla olumsuz sonuçlanmadığı sürece bankadan alınması düşünüldüğü ipotekli kredi, onaylanır ve isteğe bağlı olarak banka şubesinden çekilebilir veya istenilen bir banka hesabına aktarılabilir.

Arsa İpotekli kredi çekerken arsa başkasına ait olabilir mi?

Krediye ihtiyaç duyulduğunda arsa ipotekli kredi çekmek için arsanın kendi adınıza kayıtlı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir başka kişiye ait olan arsa ile de kişinin de kabulü doğrultusunda üçüncü şahsın arsasını kendi çekeceğiniz krediye ipotek verebilirsiniz.

Kredi alınacak arsanın ekspertiz değerinin %75 i kadarını kredi kullanmanız mümkün. Aynı zaman da arsa ipotekli krediyi kullanmak için düzenli gelirinizin de olması gerekiyor ve KKB sorgulamanızın uygunluk göstermesi de çok önemli. Bu şartlara uygun iseniz kredinizi kullanmakta sorun yaşamazsınız.

Arsa ipotekli kredilerin avantajları nelerdir?

Arsa ipotekli krediler de ipotek gösterildiği için bankalar tarafından risk durumu düşük görülür ve alacağınız kredinin faiz oranı da diğer kredilere oranla daha düşük olur. İpotekli krediler de vergi oranları da düşük olur. İpotek gösterilen krediler de vadeleri de uzun tutularak ödeme kolaylıkları sağlanabilir.

Böylece ödemesi oldukça kolay bir hal alır. Kredilerin ödemesinde hiçbir aksaklık olmadığı takdirde alınan kredinin borcunun bitmesi durumunda arsanın üzerine konulan ipotek kaldırılır. İpotekli krediler alınırken yalnızca faiz değil aynı zamanda krediye ek masraflar da banka tarafından krediyi alan kişiden tahsis edilir.