Kredi kullanarak araç satın almak isteyen kişilere bankalar satın almak istedikleri aracın sıfır araç kredisi için fatura bedelinin ikinci el araç kredisi için ise satış sözleşmesi bedelinin yüzde 70 oranında kredi kullanımına izin vermektedir.

Ancak bazı durumlarda yeni araba satın almak isteyen kişiler araç kredisini satış bedelinin tamamı için kullanmak istemektedir. Bu tip durumlarda bankalar sadece bazı özel koşullarda kredi kullanımına izin verir. Yüzde 100 araç kredisi kullanmak isteyen kişiler için bankalar ek teminatlar talep etmekte ve araç kredisinin üzerini ihtiyaç kredisi ile kapatmaktadır.

Çünkü kanunen araç bedelinin tümüne ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmektedir. Ancak bazen ikinci bir aracı teminat göstermek ya da bir başka taşınmaz mal üzerine bankanın ipotek koymasına izin  vermek gibi durumlarda bankalar müşterilerinin araç kredisinin tümünü kullanmalarına izin vermektedir. Araç kredisinin tamamını veren bankalar arasında İş Bankası araç kredisi ve Garanti Bankası araç kredisi kampanyaları yer almakta olup bu kampanyalardan yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu verilerinin yüksek olması ya da ek teminatlar göstermeleri talep edilmektedir.