Araç kredisi kullanan kişilerin satın aldıkları aracın ruhsatına banka rehin ibaresi işler. Bu ibare kredinin son taksit tutarı ödenene kadar ruhsatta kalmaya devam eder. Bu rehin ibaresi kişi araç kredisi taksit tutarlarını düzenli ödediği sürece hiçbir öneme sahip değildir.

Ancak araç kredisinin ödenmemesi durumunda bankanın bu rehin hakkını her zaman kullanmaya hakkı vardır. Peki, araç kredisi ödenmezse ne olur? Kişinin burada ne kadarlık bir kredi gecikmesine düştüğü önemlidir. Araç kredisinin ödenmemesi ilk kez yaşanıyor ise bu durumda banka krediyi kullanan müşterisi ile iletişime geçer ve borcun ödenmesini talep eder.

Bu talebe rağmen taşıt kredisinin ödenmemesi ikinci kez tekrarlar ve kişi kredi borcunu ikinci vade süresinde de gerçekleştirmezse bu durumda banka yazılı bir ihtar çeker ve borcun ödenmesini yine ister. İkinci talebe rağmen kişinin borcunu ödememesi ve 3. taksit vadesinin gelmesine rağmen borcun tahsil edilememesi durumunda ise banka kredi kullandırdığı aracı satma hakkını elde eder.

Bankadan satılık araçlar ilanları zaten bu tip araçlardan oluşur ve banka aracı satarak kredi borcunu tahsil eder. Borcun ve avukat masraflarının düşülmesinin ardından fazla para kalırsa bu durumda banka kalan fazla tutarı müşterisine iade eder.