Araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli konulardan biride aylık bütçelerine göre kredi limiti belirlemeleridir. Çünkü çoğu kişi satın almak istediği aracın bedelini karşılamak için ödeyemeyeceği kredi borcu altına girmektedir. Peki, araç kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse bankanın takip edeceği prosedür kullanılan kredi türüne göre belirlenmektedir. İhtiyaç kredisi ödenmezse takip edilecek prosedür daha farklıyken taşıt kredisi ödenmezse izlenecek olan prosedür daha farklıdır.

Taşıt kredisi borcu ödenmezse bankanın ilk uygulayacağı prosedür müşterisini arayarak borcun ödenmesini talep etmektedir. 3 ay üst üste taşıt kredisi son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunu ödemeyen kişilerin haklarında yasal takip başlatılması kaçınılmazdır. Taşıt kredisi kullanan kişelere araç ruhsatına rehin konulduğu için banka gerekirse alacağın tahsili için aracı satma hakkına sahiptir.

Taşıt Kredisi Ödenmeyince Araba Ne Zaman Satılır?

Banka atşıt kredisini tahsil edemediği durumlarda 3 kredi son ödeme tarihi geçmesine rağmen taşıt kredisi taksit tutarı yatırılmadığı durumlarda kredili aracı satma hakkına sahiptir. Aracın satışının ardından banka kendi alacağının toplamını tahsil eder ve kalan tutar bulunuyorsa bu tutarı hesabına geri yatırır.