Arabası olmayan ya da özel günlerde daha şık bir araba kullanmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri araç kiralama yöntemi günümüzde kurulan çok sayıdaki araç kiralama şirketleri tarafından başarıyla sunulmaktadır. Daha güvenli olduğu için pek çok araç kiralama şirketi kiralama işlemlerinde kredi kartı kullanırken bazı şirketler ise kredi notu sorgulaması yaparak yüksek kredi notu ortalaması olan müşterilerine kredi kartsız araç kiralama hizmetleri de sunmaktadır.

Araç kiralama kredi kartsız olarak genelde araç kiralamak isteyen kişilerin kredi kartından yüksek miktarda depozito çekilmek istenmesi nedeni ile tercih edilmemektedir. Araç kiralama kredi kartı bloke işlemlerinde kiralanacak olan aracın kiralama bedeline bağlı olarak değişen tutarlarda bir para kiralama işleminin karşılığından kredi kartından çekilir. Ancak bu tutar depozito olarak tutulur ve aracın teslim edilmesinin ardından POS cihazının sahibi olduğu kişi ya da kurum tarafından bankaya bir yazılı dilekçe ile başvuruda bulunularak bu depozito tutarının iptal edildiği bilgisi verilir.

Yani bu tutar kredi kartı limiti içinden kart ile işlem yapıldığı anda düşmekte ancak kredi kartı depozito iptali yapıldığı için kredi kartı ekstresi içerisinde yer almadığı için kredi kartı sahibi tarafından ödenmemektedir. Günümüzde en büyük araç kiralama markaları dahi bu sistemi kullanmakta olup bu sistemin sağladığı en büyük avantaj kiralama şirketleri için kendilerini güvence altına almak araç kiralamak istiyorum diyen kişiler için de boş senetlere imza atma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Genelde bloke edilen tutar 10 gün içerisinde karta iade edilmiş olur.