Gayrimenkullere konulan ipotek gibi artık bazı bankalar arabalara da ipotek koyarak kredi taleplerini onaylıyor. Kişinin krediye ihtiyacı olması durumunda bankaya yapmış olduğu başvurunun sonucunun değerlendirmesinin olumlu olması düşünülerek uygulanan bir yöntemdir. İki çeşit araç ipotekli kredi vardır. Bunlar;

Taşıt kredisi alınırken izlenen yollar…

Taşıt kredisi ile araba almak istiyorsanız izlemeniz gereken bazı yollar vardır. İlk olarak almak istediğiniz araç sıfır km bir araç ise bankalara taşıt kredisi başvurusunda bulunuyorsunuz. Banka aracın ortalama %80 (değişken olabiliyor) gibi bir rakamına kredi kullanmanızı sağlıyor ve %20 oranını sizin ödemeniz gerekiyor.

İkinci el ara almak istiyorsanız banka bu kez ortalama %70 kadar bir tutarı karşılamayı kabul ediyor ve %30 oranında ki tutarı sizin ödemenizi istiyor. Banka bertmiş olduğu kredi tutarı için aldığınız araca rehin koyuyor ve borcu bitmediği takdirde ve ödemelerinde aksaklık olduğu durumlarda araç bankaya kalıyor ve icra yolu ile satışa çıkarılıyor.

Kredi alırken aracı ipotek ettirmek…

Krediye ihtiyaç duyulduğunda gayrimenkul ipotekleri gibi araçlarda ipotek gösterilebiliyor. Bankadan almak istediğiniz kredi tutarı için başvuruda bulunduğunuz esnada kredinizi sorunsuz kullanmanız açısından arabanızı ipotek ettirerek kolay kredi kullanımı sağlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken şahsın müracaatıyla kredi kullanmak için istenilen evrakları tamamlayıp, aracın istenilen evrakları ile birlikte banka şubesine verilerek müracaatta bulunmak gerekir.

Hangi durumlarda araç ipoteği geçerlilik göstermez?

Araç ipotek ederek kredi çekmek için ilk olarak banka araştırması yaparak hangi bankaların araç ipoteğini kabul ettiğini bulmak gerekir. Çünkü her banka kredi kullandırırken aracı ipotek olabilecek mallar arasında saymaz. Bunlar bazı bankalardır. Aracın bankadan kredi alırken, krediye mahsuben ipotek gösterilebilmesi için aracın üzerinde herhangi bir rehin veya haciz bulunmaması gerekiyor. Bu gibi olumsuzluklar olması durumunda aracınızı ipotek gösteremezsiniz.

Yüksek tutar da olan taşıt kredisini alırken banka şartları nasıldır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi taşıt kredileri sıfır km taşıt kredisi ve ikinci el taşıt kredisi olarak iki guruba ayrılır. Bankalar taşıt kredisi alanların %70-%80 gibi oranlarına taşıt kredisi verir. Ancak bazı bankalar 50,000 Türk lirası ve üzerindeki taşıtlara tutarın 50.000 Türk lirası olan kısmına %70 taşıt kredisi onaylarken, bu tutarın üzerine çıkılması durumunda kalan bakiyenin  %50 sine kredi onayı vermektedir.

Yani bu durumu basit bir örnekle açıklayacak olursak 100.000 Türk lirası tutarında bir araç alınmak istenildiğinde bu aracın 50.000 Türk lirasının %70 ine kredi onaylanırken kalan 50.000 liralık kısmın %50 oranına kredi verilebiliyor. Bu oranlar ortalama fiyatlar ele alınarak hesaplanmıştır. Bankaların kredi kampanyaları farklı olduğu için bankaya göre değişkenlik gösterebilir.

İpotekli satış yapılır mı?

Üzerinde İpotek olan malınızı satmak için üzerindeki ipoteği kaldırmanız gerekmektedir. Lakin ipotekli halde satışta mümkündür. Üzerinde ipotek olan malınızı satıcı ile aranızda anlaşırsınız, ipotek devri için bankayla da anlaşırsınız. Banka da ipotekli malınız kalan taksitleri ile alıcının üzerine geçerek aynı şartlarda onun üzerinde devam eder.