Bankaların sunduğu kredi kampanyalarında, farklı ihtiyaçlara özel çeşitli ödeme seçenekleri de bulunuyor. Esnek ödemeli, artan ödemeli, ödeme ertelemeli, balon ödemeli ve ara ödemeli gibi seçenekler sunan kredi ödemelerinde en çok tercih edilen seçenekler arasında balon ödeme ve ara ödemeli kredi kampanyaları yer alıyor. Aylık taksit tutarını düşük tutan ve önceden belirlenen dönemde yapılan toplu ara ödemelerle devam eden bu tip kredi seçeneği, özellikle konut kredisi ve yüksek tutarlı taşıt kredilerinde tercih ediliyor.

Örneğin 120 ay vadeli 500.000 TL tutarında bir konut kredisi almak istiyorsanız, aylık kredi ödemelerinizi bütçenizi sarsmayacak şekilde yapmak için siz de ara ödemeli kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Tabi bu seçenek her bankanın her kredi kampanyasında bulunmuyor. Genellikle özel bir kampanya kapsamında tüketicilere sunulan ara ödemeli kredi kampanyaları, 5000,10000 ya da 15000 gibi düşük miktarlar yerine 100.000, 200.000 gibi yüksek tutardaki kredi ödemelerinin aylık taksitlerini daha az tutmak için tercih ediliyor.

Tüketicilerin taşıt kredisi alırken de sıkça yararlandıkları ara ödemeli kredi kampanyaları, yılda 1 kez ya da 6 ayda bir kez yapılan ara ödemeler ve beraberinde her ay yapılan aylık taksitler ile geri ödemenin tamamlanması anlamına geliyor. Ara ödemeli kredi kampanyalarının belki de en önemli avantajı, belirli dönemlerde yapılan toplu ödemelerin dışında, diğer aylarda ödenen taksitlerin, aynı miktarda eşit taksitli kredi alan bir diğer tüketicinin ödediği taksit miktarına oranla daha düşük bir tutarda olmasıdır.