Avrupa Birliği komisyonu tarafından son üç yıldır vergi davasının devam ettiği ve davanın muhatapları içerisinde teknoloji devi Apple’ın bulunması oldukça dikkat çekti. 3 yıldır devam eden davanın sonuçlandığı ifade edildi. Bunun ardından Apple şirketinin İrlanda hükümetine karşı ödemesi gereken cezanın şimdiye kadar görülen en büyük ceza olduğu ifade edildi.

Ortaya atılan iddialar çerçevesinde Apple şirketinin İrlanda hükümeti ile özel ve gizli bir anlaşma yaptığı ve bu anlaşma sonrasında belirlenmiş olan matrahın çok altında bir vergi ödemeyi kabul ettiği ifade ediliyor. Gündeme gelen haberler sonrasında Apple ve İrlanda hükümetinin bu konu hakkında suçlamaları reddettikleri ifade edilmişti. Avrupa Birliği ise konu hakkında karar merkezi olarak tarafların itiraz etmelerini bekliyor.

Apple yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar kapsamında vergilerin zamanında ödendiğini ve herhangi bir aksamanın olmadığı ifade edildi. Daha önce Avrupa Birliği büyük farklı şirketlere ve markalara cezalar kesmiş olduğu belirlendi ancak yapılan incelemeler sonrasında Avrupa Birliğinin Apple’a kesilen cezanın en büyük ceza olduğu ifade edildi.

Mehmet Şimşek’ten Apple Şirketine Çağrı

Teknoloji devi olan Apple son zamanlarda Avrupa Birliğinin vermiş olduğu karar ile zor zamanlar yaşıyor. Bunun ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklama sonrasında sosyal medya üzerinden firmaya seslendi. Türkiye’ye gelmeleri için bu anlamda bir çağtıda bulunduğunu ifade etti.

Mehmet Şimşek firmanın ülkeye gelmesi halinde herhangi bir sorun yaşanmayacağı konusunda teminat verdi. Bunun ardından Apple tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Türkiye’ye gelmesi halinde bu anlamda vergi anlamında da çeşitli kolaylıkların sağlanabileceği ifade edildi.