Kreşlerin son derece yüksek ücretler talep etmesi pek çok annenin çalışmak istemesine rağmen bu yüksek ücretler nedeni ile iş hayatına geri dönememelerine neden olmaktadır. Devlet dairesinde çalışan anneler için pek çok kurumun kendi kreşinin bulunması büyük bir kolaylık sağlarken ne yazık ki özel sektörde aynı hizmetlerin hem sunulmaması hem de bu hizmetlerin istenmesi halinde kadınların işten çıkarılması büyük bir sorun olarak görülmektedir.

Özellikle de belirli kadın çalışan sayısına ulaşan iş yerlerinin bazı kanuni yükümlülükler ile karşı karşıya kalmaları nedeni ile kadın personeli istihdam etmemeleri de görülmektedir. Ortaya çıkan bu sorunların aşılmasındaki tek çözüm ise annelere kreş parası desteği yardımının bir an önce hayata geçirilmesidir. Kreş parası yardımı desteği için ise henüz yasal uygulama sadece pilot illerde geçerlidir.

Yani çalışan annelere kreş parası yardımı için hala test uygulamaları gerçekleştirilmekte olup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konu hakkındaki çalışmalarına büyük bir titizlikle devam etmektedir. Bakanlığın sayfasından yapılan yeni bir açıklama bulunmamakta olup kreş parası yardımı için 2017 yılının son ayları ya da 2018 yılının ilk günlerinde genel uygulamaya geçileceği beklenmektedir.

Kreş Parası Yardımı Desteği Başvurusu

Kredi parası yardım başvurusu için öncelikle ” http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/kres/basvuru_formlari ” bu adresi açınız.Daha sonra burdaki evraklar ile sgk nın anlaşmalı olduğu bir kreşe veya bulunduğunuz bölgedeki kaymakamlık / belediyeye başvuru yapınız.Kreş ücreti direk olarak devlete aktarılacaktır.

Kreş Parası Yardımına Kimler Başvurabilir ?

  • Sigortalı işte çalışıyor olmak
  • Çocuk yaşının 0 ile 4 yaş arasında olması

Kredi başvurunuzu eğer kaymakamlık veya belediye üzerinden yaptıysanız başvuru sonucunuz başvurusu sırasında vermiş olduğunuz telefonuna sms olarak gönderilecektir.