Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi tıpkı diğer şirketler gibi bireysel emeklilik sistemine kayıt olmanızı sağlayan ve emeklilik planı oluşturmanızı sağlayan bir sistemdir. Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine nasıl kayıt olacağınızı ve bireysel emeklilik sisteminden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bireysel emeklilik sisteminin hayatımıza girmesinden bu yana bu konu hakkında bilgi almak isteyen ve bireysel emeklilik sisteminden nasıl yararlanabileceğini öğrenmek isteyen kişilerin sayısı arttı. Hemen hemen herkes BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında ve ayrıca devlet katkısı hakkında bilgi almak istemekte. Bu yazımızda Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi hakkında bilgi alabilir, sisteme kendi isteğinizle nasıl gireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bunun otomatik BES ile arasında bir ilgi bulunmamaktadır. Yani 2017 yılının başından itibaren uygulamaya giren otomatik BES ile ilgisi yoktur. Bu sistem kendi isteğinizle girip çıkabileceğiniz bir sistemdir. Ayrıca işvereniniz tarafından yapılan otomatik BES’ten iki ay içinde çıkmanız mümkündür. Yani otomatik BES’ten kendi isteğinizle çıkarak başla bir emeklilik sistemine kendi isteğinizle girebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi sizin çalıştığınız dönemde emekliliğiniz için düzenli olarak birikim yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Üstelik bu birikiminizi devlet katkısı ile yapma imânınız vardır. Bu sistem bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Eğer 18 yaşın üzerinde iseniz Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine kayıt olabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine Kayıt Nasıl Yapılır?

Elbette sizin SGK’nız varsa Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt olmaya ve emeklilik döneminiz için bir birikim daha yapmaya gerek duymayabilirsiniz. Ancak bu birikimi istediğiniz tutarda yapmanız mümkündür. Böylece emekliliğinizde SGK emeklilik maaşınızın yanı sıra bir emekli maaşınız daha olacaktır. Bu da sizin yaşam standartlarınızı oldukça yükseltecektir.

Eğer SGK’nız yoksa Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine kayıt olarak biraz yüksek tutarlarda birikim yapabilir ve bu birikim sonunda emekliliğinizde tek maaş alabilirsiniz. Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine kayıt olmak için öncelikle Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında oluşturulmuş emeklilik planı ürünlerinden birini seçmeniz gerekir.

Ürünlerde belirtilen asgari katkı payı tutarını yatırmanız Anadolu Hayat Emeklilik Sisteminden yararlanmanız için yeterli olacaktır. Bu ürünlerde bir alt limit olsa da üst limit belirlenmemiştir. Üst limiti kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine kaydolma işlemi sırasında sizden bir giriş aidatı alınır. Eğer bu aidatı ödemek istemezseniz ve ertelerseniz bu durumda giriş aidatı sizin sonraki aylarda yapacağınız ödemelerden belirli taksitlerle tahsil edilecektir.

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine girdiğinizde her Bireysel Emeklilik Sisteminde olduğu gibi birikimlerinize yüzde 25 devlet katkısı eklenecektir. Yani aylık 100 TL yatırmanız durumunda emeklilik planınıza yatan para 125 TL olacak, 200 TL yatırdığınızda 250 TL olacaktır. Bu sayede emekliliğinizde alacağınız maaş da yükselecektir. Ancak elbette emekliliğinizde iyi miktarda maaş alabilmeniz için sisteme erken girmeniz ve sistemde uzun süre kalmanız gerekir. Yani sisteme uzun süre katkı payı ödemeniz gerekir.