Günümüzde ne yazık ki asayiş olaylarının görülme sıklığı büyük oranda artarken özellikle de altınları olan kişilerin yaşanan bu sorunlar nedeni ile yatırımlarını güvende tutmaları çok daha zorlaşmaktadır. Evde altın saklama yerleri ne kadar gizli olursa olsun maalesef hırsızlar tarafından bulunabilmekte bu da uzun yıllar boyunca bin bir zorlukla biriktirilen paraların boşa gitmesine neden olmaktadır.

Altınları saklamak isteyen kişilere en iyi çözümü yine bankalar sunmaktadır. Altınlarını bankaya koymak isteyen kişilere sunulan ilk çözüm bankaların altın günleri ile fiziki altınların altın eksperi tarafından belirlenen değeri karşılığında bankada açılan altın hesaplarına aktarmaktır. Fiziki altını olmayan kişiler için de bankalar altın hesabı açtırmak isteyen kişilere altın hesabı seçenekleri sunmakta olup genelde 24 ayar gram altın alıp satma imkanı sağlamaktadır.

Altınlarımı bankada saklamak istiyorum diyene kişilere sunulan bir diğer seçenek ise kiralık kasa içerisinde altınları saklamaktır. Ancak bunun için bankaların kiralık kasa ücretleri bulunup olup yine bu ücrete ek olarak kiralık kasa aidatı da talep edilmektedir. Bu da ek bir ücret olup yapılan altın yatırımından kar elde edilmesi konusunda maliyet oluşturduğu için altın hesabı açtırmak daha mantıklı olacaktır.