Son dönemde altın engellenemez bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılda, aynı döneme oranla ortalama %20-%30 oranında artan altın fiyatları, elinde altın bulunanların kar etmelerini sağladı. Diğer yanda da düğün mevsiminin açıldığı yaz sezonunda, altın takmak isteyenler için altın almak bir hayli zorlaştı.

Gram altının fiyatı, geçtiğimiz yılın çeyrek altın fiyatına yaklaştı. Peki, altının bu yükselişi daha ne kadar sürecek? Şuan için altın doğru bir yatırım mı? Altın fiyatlarının bir anda düşmesi söz konusu olabilir mi? Tüm bu sorular, şu sıralar altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ve altın ile birikim yapmak isteyenlerin kafasını en çok kurcalayan soruların başında geliyor.

Uluslar arası piyasalarda altın fiyatlarındaki bu yükseliş, ekonomiyi de yakından etkiliyor. Ekonomi ve altın uzmanları, bu yükselişin bir süre daha devam edeceği konusunda hemfikir. Güvenli bir yatırım algısına yeniden kavuşan altın, sadece birkaç ay içinde bile %10-%15 oranında yükseliş gösterdi.

Bu durum altına yatırım yapmak isteyenlerin elini cebine götürmesini sağlasa da, yine de yatırımcıların hemen hepsi bu duruma temkinli yaklaşıyor. Altındaki bu hızlı yükseliş, aynı zamanda hızlı bir düşüşün habercisi olabilir mi? Aslında uzmanlar bu yükselişin bir süre daha devam edeceğini söylüyor.

Dolayısıyla birikimleri altına çevirmek için doğru bir dönem gibi görünüyor. Bu yıl tarihi zirvesine ulaşan altın fiyatları, yeni yıl ile birlikte daha da yükselişe geçiyor. Hemen herkesin bu yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda merakı da sürüyor. Özellikle yatırımcılar, döviz ya da TL hesabını altına dönüştürme konusunda adımlar atıyor. Bugünlerde en çok kazandıran yatırım aracının altın olduğunu söylemek için ekonomi uzmanı olmak da gerekmiyor.

Altın fiyatlarındaki bu yükseliş, genellikle arz talep meselesinden kaynaklanıyor. Piyasalardaki güvensizlik ile birlikte yatırım aracı olarak yatırımcıların altına yönelmesi, altın fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Özellikle 2016 yılında çok hızlı bir yükseliş göstererek tarihin belki de en yüksek rakamlarına ulaşan altın fiyatları, bir süre daha yükselişini koruyacak gibi görünüyor.

Düşüşte olan altın fiyatları yükselişin habercisi olduğu gibi, bu hızlı yükseliş de düşüşün habercisi olabilir mi diye merak eden yatırımcılar, kar etmek amacıyla altına yatırım yapmayı düşünse de bu konuda çekimser davranıyor. 2013 yılında yatırımcıları genel anlamda hayal kırıklığına uğratan altın, aradan geçen 2-3 yılın ardından elinde altın bulunduranların yüzünü güldürdü. Özellikle bankada altın hesabı olanların ve birikimlerini altına dönüştürenlerin yüzü yeni yıl ile birlikte bir hayli güldü.

Şu sıralar gram altın gösterdiği %0,2’lik artış ile 120 TL’den alıcı buluyor. Geçtiğimiz yıl 70-80 TL civarında gidip gelen gram altının bu hızlı yükselişi, düğün sahiplerinin yüzünü güldürse de, altın takmayı düşünenlerin cebini yakıyor. Doların düşüşü ile birlikte altının bu hızlı yükselişi bir süre daha sürecek gibi görünüyor.