Altının Gram Fiyatı Tarihî Zirveye Ulaştı

Altının gram fiyatı 14 Nisan 2017 itibariyle tarihî zirvesine ulaştı. Buna göre altının gram fiyatı 152,4 TL oldu. Çeyrek altın ise alıcıları şaşırtacak seviyeye çıktı ve 250 TL oldu. 

Eğer yakın zamanda altınla yakından ilişkili olan evlilik, yatırım ve benzeri adımlar atmayı planlıyorsanız şu an bunu yapmak için uygun bir zaman olmayabilir. Çünkü altının gram fiyatı tarihî zirvesine ulaştı. Altının gram fiyatı 14 Nisan 2017 tarihi itibariyle 152,4 TL oldu. Bu da tarih boyunca altının gram fiyatının çıktığı en yüksek seviye oldu.

Haftanın Son İşlem Gününde Tarihî Zirve

Altının gram fiyatının tarihî zirveyi bulduğu gün haftanın son işlem günü oldu. Aslına bakarsanız önceki gün de altın zirveyi zorlamıştı. Nitekim altının gram fiyatı önceki gün içinde 152,3 TL’ye yükselmişti. Ardından günün kapanışını 151,7 TL’den yapmıştı. Bu seviye, önceki güne ait kapanış fiyatına göre yüzde 0,47 daha yüksekti.

Altının gram fiyatının bu seviyeye gelmesinde USD/TL kuru rol oynadı. USD/TL kurunun değer kazanmasına paralel olarak altın değer kazandı. Altının değer kazanması 14 Nisan 2017 itibariyle de devam etti. Önce tarihî zirve olan 152,4 TL’ye çıktı. Sonra 152,1 TL’den işlem görmeye devam etti.

Çeyrek Altın Fiyatı

Altının gram fiyatının yükselmesi çeyrek altının ve Cumhuriyet altının alışık olunmayan fiyatlara çıkmasına neden oldu. Kapalıçarşı’da çeyrek altının fiyatı 250 TL ve Cumhuriyet altınının fiyatı 1,019 TL oldu. Şu anda altın almak için hiç de uygun bir zaman olduğu söylenemez. Özellikle evlilik ve düğün sezonunun açıldığı bu günlerde insanların altın almalarının gerekli olduğu bu zamanlarda fiyatların tarihî zirveyi görmesi evlilik planları yapan kişileri zorlayacaktır.

Evlilik planları yapanlar, altın almak isteyenler ve hediye altın almak isteyenler altın fiyatlarını gördüklerinde şaşıracaklardır. Bu nedenle altın her zaman için fiyatı düşünce hemen alınmak üzere bir kenara para ayırmanın şart olduğu önemli yatırım araçlarından biridir. 2016 yılının Kasım ve Aralık aylarında da hatırlayacağınız üzere altın fiyatları yükselmişti. Çeyrek altının fiyatı 240 TL’nin üstüne çıkmıştı.

Altının Gram Fiyatının Yükselmesinin Nedenleri

Altının gram fiyatının bu kadar yükselmesinin birkaç nedeni bulunmakta. Öncelikle küresel piyasalarda bir tedirginlik yaşandı. Bu tedirginlik azalan risk iştahını beraberinde getirdi. Dolayısıyla altının ons fiyatı 13 Nisan 2017 günü 1.288,7 dolar oldu. Bu da son beş ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Ancak 14 Nisan 2017 günü yani bugün altının ons fiyatı yatay bir seyir izlemekte. Bunun nedeni de ABD, Avrupa ve Asya borsalarının tatil olması ve sınırlı işlem hacminin mevcut olması.

Altının gram fiyatında yakın zamanda bir düşüş olması bekleniyor. Bu düşüşün etkeni olarak da ABD’den ekonomi alanında gelen iyi veriler gösteriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.